Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστασία ηλιακών συλλεκτών


KONSTANTINOS3

Recommended Posts

Xαιρετιζω την παρέα.Εγω είχα τοποθετήσει ηλιακους συλλέκτες 10 συνολικα για την μικρή μου ξενοδοχειακη μονάδα και μου παρουσιάζουν πρόβλημα με το κρύο.Συγκεκριμενα ενώ εχούν ψυχτικο μου σπάνε από την χαμήλη θερμοκράσια .2 μου έσπασαν την προηγούμενη χρονιά και 3 αυτή την χρονιά.Αυτο που θέλω να ρωτησω είναι εαν τους αδειάσω από νερό και τους αφήσω για κάποιο διαστημα ετσι έχουν πρόβλημα .Θέλω με το χρόνο μου να εξέτασω τις γνώμες κάποιον και να μην βιαστώ αφού τα ζεστά νερά τα χρειαζομαι για την καλοκαιρινη περίοδο .Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

υποπτο

η δεν χρησιμοποιησες τον σωστο τυπο η το αραιωσες περισσοτερο.

 

εκτος παλι αν εχεις αυτοματη πληρωση απο το δικτυο οποτε αν υπαρχει διαρροη τοτε θα γεμιζε νερο απο το δικτυο με αποτελεσμα να αραιωσει το διαλυμα.

Link to comment
Share on other sites

Με -20 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια και με διαλυμα 50/50 νερου-αιθυλικης αλκοολης, δεν παρουσιαστηκε ποτε κανενα προβλημα σε κλειστα υδραυλικα κυκλωματα τα οποια ειχα υπο την επιβλεψη μου.

 

Και τα δυο σεναρια του pankrok, ειναι πολυ πιθανα να συμβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.