Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαιρετό τμήμα οικοπέδου - διαδικασία κατάτμησης


Recommended Posts

καλησπέρα σας.

 

είμαι του οικονομικού κλάδου και ενδεχέται η ερώτησή μου να σας φανεί παιδική αλλα συνεχίζει να αποτελεί ερώτημα:

όπως διάβασα, ο χαρακτηρισμός ενός τμήματος οικοπέδου ως διαίρετό και αυτοτελές, μας δείχνει πως έχει πραγματοποιηθεί κατάτμηση κατά τις προβλεπόμενες διαδικασίες.

το θέμα μου είναι το εξής: η διαδικασία κατάτμησης υποστηρίζεται από κάποια έγγραφα ή πράξεις, είτε από συμβολαιογράφο, είτε από τον αρμόδιο μηχανικό, ή πραγματοποιείται αυθαίρετα;

για παράδειγμα, στον τίτλο που έχω στα χέρια μου, πραγματοποιήθηκε πώληση διαιρετού τμήματος 4.000 τ.μ., ενώ στη συνέχεια πραγματοποιήθηκε διόρθωση του τίτλου όσο αφορά στην έκταση, η οποία μεταβλήθηκε σε 5.032 τ.μ.

αυτό τι σημαίνει; πως ο πρώτος ιδιοκτήτης πούλησε 4.000 τμ και μετά πραγματοποιήθηκε νέα κατάτμηση και πούλησε 5.032;

γενικά η κατάτμηση απαιτεί κάποια συγκεκριμένη διαδικασία ή απλώς αποφασίζω τι θέλω να πουλήσω, τι τμήμα δηλαδή του οικοπέδου μου και τελικά το πουλάω;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για να γίνει κατάτμηση πρέπει να προκύπτει γενικά άρτιο οικόπεδο σύμφωνα με τις πολεοδομικές διατάξεις.

Από ό,τι αναφέρεις για τον τίτλο καταλαβαίνω ότι έγινε μεταβίβαση 4 στρεμμάτων και για κάποιον λόγο (που μόνο οι συναλλασσόμενοι ξέρουν) έγινε διορθωτικό συμβόλαιο έπειτα από "νέα ακριβέστερη αποτύπωση" και διορθώθηκε η έκταση του μεταβιβαζόμενου ακινήτου από 4 στρέμματα σε 5,032 σρέμματα. Αναφέρονται δηλαδή σε ένα οικόπεδο όχι σε δύο διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.