Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρόπος λειτουργίας αντλίας θερμότητας


Slekka47

Recommended Posts

17000 θερμιδες ειναι 19.8kw, που σημαινει οτι υπολογισε 141 w/m2. Να μη λεω και πολλα χωρις να εχω δει σχεδια και λοιπα, αν ομως το σπιτι σου δεν ειναι εντελως τελειως αμονωτο τοτε ειναι σουπερ-υπερ-διαστασιολογημενο για Πατρα! Συγχρονο σπιτι στα Γιαννενα μελετημενο συμφωνα με τον ΚΕΝΑΚ χρειαζεται max 70 w/m2.

 

Δεν εχω αποψη για τη συγκεκριμενη αντλια, δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπόν παιδιά το έχω αναφέρει κ σε άλλο topic.. Έχω φάει πακέτο.. Απο ενεργειακο μηχανολογο που βγάζει ΚΕΝΑΚ το ΣΠΙΤΙ εχει απώλειες 9kw συν τα ζεστα νερα.. Εμένα οι φωστήρες της εταιρείας μου έβαλαν αντλια 23 kw.. Ρύθμισμενη προσαγωγη νερού στους 50 με εξωτερικη θερμοκρασια 12 και 55 με 2. Καίει τα αντερα της.. 100-120 kw ημερησίως.. Έλεγα πολλά ειναι ρε παιδιά κ μου έλεγαν καλα ειναι.. Τωρα που πήρα χαμπάρι χάρις εσάς στο φόρουμ έκανα μανουρα κ θα μου βάλουν μια 14 kw. Δεν ξέρω την καταναλωση της αλλα αν δεν ειναι νορμαλ θα παει κΑι αυτή πίσω .. Την ΕΤΑΙΡΕΙΑ την αναφέρω παραπάνω .. Το ΣΠΙΤΙ μου ειναι τούμπανο απο μόνωση .. 5 Dow τοίχους 3 Dow κολόνες , 5 ταβανια , θερμοδιακοπτομενα αλουμίνια .. Ξύλινο πάτωμα σε όλο το ΣΠΙΤΙ.. Τωρα μέχρι να αλλάξω κατέβασα την θερμοκρασια εξόδου στους 40 και καίει 2-3 kw ημερησίως .. Πολλές δεν ειναι ρε γαμωτο 70 kw ημερησίως ;

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν το λες και τουμπανο :smile: , αλλα για Πατρα μια χαρα ειναι θεωρω. Δεν ξερω πως λειτουργει η συγκεκριμενη αντλια αλλα νομιζω και η ρυθμιση της καμπυλης ειναι στο τερμα, σαν να φοβοταν ο εγκαταστατης κατι. Εγω με σωματα εχω ρυθμιση 54° στους -2° και 33° στους 17°. Αυτη τη στιγμη με θερμοκρασια εξω 1° εχω 21° μεσα με θερμοκρασια προσαγωγης 46° απο το κανονικο 50.7° που οριζει η καμπυλη, καθοτι η δικια μου εχει και μια δευτερη αντισταθμιση με βαση την εσωτερικη θερμοκρασια +/- 4°.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω την Altherma, εχω καλυτερη :smile:

 

Οπωσδηποτε δεν ειναι φυσιολογικο, μου μυριζει συνεχης λειτουργια αντιστασεων (αν εχεις)

Link to comment
Share on other sites

για μένα, το ξύλινο πάτωμα είναι μεγάλη ιστορία.... στο σπίτι μου έχω τα 3 υπνοδωμάτια με ξύλινο τρικολλητό δάπεδο, κατάλληλο για ενδοδαπέδια θέρμανση. επιπλέον το έχω βάλει με τον καλύτερο τρόπο, κολλημένα στη μόρφωση, με ειδικό σύστημα κόλλας και υποστρώματος για ενδοδαπέδια θέρμανση. επειδή είναι και τα βορινά δωμάτια, σας πληροφορώ ότι είναι τα πιο κρύα δωμάτια του σπιτιού. τώρα που πιάνουμε και μειον εξωτερικές θερμοκρασίες όλη τη μέρα, εκεί από 20 -21 βαθμούς πέσανε στους 18 με 24ωρη λειτουργία θερμοστάτη και αντλίας. για τώρα που έχουμε τόσο μείον η θερμοκρασία προσαγωγής της Α/Θ είναι στους 38 το βράδυ και 43 την ημέρα (για λόγους COP). τα δωμάτια με πλακάκι ζεσταίνονται σαφώς πιο εύκολα..

φυσικά και από καταλανώσεις δεν είμαι ευχαριστημένος και τόσο αν και δεν έχω μετρητή ενέργειας για τις κιλοβατώρες της αντλίας

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα δεν το ηξερα αυτο...αυριο το πρωι αλλαζω αντλια ..θα βαλω μονομπλοκ 11κw και θα πεταξω τελειως το δοχειο αδρανειας..ελπιζω να δουλεψει σωστα..τωρα για την καμπυλη θα δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.