Μετάβαση στο περιεχόμενο

αλλαγή χρήσης αυθαιρέτου


Recommended Posts

Καλημέρα...θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

 

Έχω πληρώσει ένα πρόστιμο για μια τακτοποίηση που έγινε σε ένα αυθαίρετο.Είμαι στη φάση που περνάω τα σχέδια και τα έχω ανεβάσει στη database του ΤΕΕ. Στην αρχή της τακτοποίησης εκεί που λέει αλλαγή χρήσης είχα βάλει όχι..... συμπληρώνοντας όμως το έντυπο σεισμικής τρωτότητας λέει αν το κτίριο έχει αλλάξει χρήση. Επειδή το κτίριο είναι γραφείο-καταστημάτων και το συγκεκριμένο αυθαίρετο θα χρησιμοποιηθεί σαν κατοικία έπρεπε να είχα βάλει μάλλον ναι. Εγώ το είχα βάλει όχι από την άποψη ότι χρήση για πρώτη φορά θα έπαιρνε το αυθαίρετο μετά την τακτοποίηση(ήταν χώρος σε ταράτσα που δεν χρησιμοποιούταν).Τώρα όμως που το πρόστιμο έχει πληρωθεί μπορώ να δηλώσω το αυθαίρετο σαν γραφείο έτσι ώστε το κτίριο να μην αλλάξει χρήση? Βλέπω ότι το σύστημα μου επιτρέπει να το αλλάξω από άλλη κατοικία σε υπηρεσίες......Το πρόστιμο για υπηρεσίες σε αντίθεση με την άλλη κατοικία θα αλλάξει?Μήπως είναι καλύτερα να μην το πειράξω και να αφήσω τα πράγματα όπως έχουν? μπορω να ακυρώσω κάποια σχέδια που έχω υποβάλει? οριστική υπαγωγή δεν έχω κάνει..

 

 

 

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά έχω πελαγώσει...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.