Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογές στην κατασκευή ξύλινου πατώματος


Recommended Posts

τα παρκε στα γηπεδα και στα γυμναστηρια πλεον ειναι ολα σε ελαστικες βασεις αλλα οχι απαραιτητα σε καδρονατη κατασκευη, εχει και εκδοσεις με πετσωμα οπου μια συμπαγης κατασκευη απο ξυλο (περιπου 30-50 χιλιοστα) εδραζεται σε γεμισμα με παρεμβολη ελαστικων τακων (περιπτωσεις που δεν υπαρχει διαθεσιμο υψος).

 

παντως αν το κλασσικο καδρονατο το κανεις με πετσωμα η απορροφηση κραδασμων -στο περπατημα- ειναι παραπλησια με αυτην την κολλας πανω στην τσιμεντοκονια. η διαφορα ειναι μη διακριτη (εκτος βεβαια αν χοροπηδας οποτε θα γινει ευκολοτερα αντιληπτη η διαφορα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σαν μαραγκός έμαθα την δουλειά από τον πατερά μου θα σας πω ότι η διαφορές ανάμεσα στο προγυαλισμενο και το μασιφ ,είναι σαν τι μέρα με την νύχτα , 1 δεν έχουν την ιδία αντοχή στην υγρασία ,στα χτυπήματα στα βερνίκια και στην ποιότητα του ξύλου ,στο μασιφ τώρα το καρδονιαρισμα είναι θέμα ποσό ύψους έχεις ,στο δάπεδο το κολλητό έχει 2 μειονεκτήματα 1 της κόλες που είναι πανάκριβες και την υγρασία που μεταφέρετε άμεσα στο πάτωμα , όσο αφορά το θέμα πάτωμα σε δοκάρια παίζουν μεγάλο ρολό οι αποστάσεις τον δοκαριών ,και το πέτσωμα που έχεις ,,η γνώμη μου είναι καρφωτό πάνω σε καδρόνια με ενδιάμεση μόνωση πετροβαμβακα

Link to comment
Share on other sites

1) Η τιμη για τοποθετηση σε κολλητο αν θυμαμαι καλα ειναι 20-30 % κατω σε σχεση με το καρφωτο. Καρφωτο ειχα κανει πριν 2 χρονια και οι προσφορες που ειχα μαζεψει ηταν σχεδον ιδιες με την αγορα του ξυλου δηλ απο 26 εως 33 ευρώ το τ.μ.

 

2) Η υγρασια παιζει ρολο τι εχεις απο κατω γιατι αυτο που φοβασαι στην ουσια ειναι η συμπυκνωση υδρατμων. Αν εχεις απο κατω κατοικουμενο χωρο, στρωνεις ενα ειδικο ναυλον πανω στην τσιμεντοκονια που αναμεσα στα αλλα λειτουργει και ως φραγμα υδρατμων οποτε αυτοματως προστατευεις το ξυλο σου...

 

Στο καρφωτο παλι αφηνουν τα σχαρακια για να αεριζεται ο χωρος και να μη πιανουν υγρασια τα καδρονια και το παρκε...τοποθετωντας ομως το πετροβαμβακα δεν δυσκολευεις την ''αναπνοη'' του ξυλου?

 

Οσον αφορα τα προγυαλισμενα, φανταζομαι εννοεις οτι ειναι χειροτερα σε θεματα αντοχης, κραδασμων κτλ ε?

 

Εγω απ την αλλη εχω ακουσει οτι στην συντηρηση τους καθε 10-15 χρονια (ή οποτε χρειαστει ) με τριψιμο και βερνικωμα, δεν ξαναπετυχαινεις την ιδια γυαλαδα στο ξυλο οπως οταν σου ερχεται ετοιμο απ το εργοστασιο...

 

Επαναλαμβανω..μεχρι στιγμης δεν εχω βρει ΠΟΥΘΕΝΑ μειονεκτηματα κολλητων παρκε...περαν των κραδασμων που ανεφερε ο συναδελφος πιο πανω, το οποιο ομως θεωρω οτι δεν συνιστα ιδιαιτερο προβλημα....

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Ο αερισμός είναι ένα μεγάλο κεφαλαίο ,,,, για τους κραδασμούς αν το μάστορας είναι { μάγκας } και βάλει λάστιχα κάτω από τα καδρόνια στα σημεία τον

στηρίξεων δεν έχεις πρόβλημα παρά μονό του ηχείου που θα κάνει το κενό οπότε το γεμίζεις η με το γαριδάκι ,η καθαρό περλητι η πετρομβαβακα ,το σεντόνια είναι μονό για τα κολυμπiτα πατώματα

 

Η κόλα στο καρφωτό δημιουργεί πρόβλημα δεν αφήνει το πάτωμα να { δουλεύει } συστολές ,και πάντα τα πατώματα τοποθετούνται μέσα καλοκαιριού ώστε οι οικοδομή να έχει στεγνώσει από όλες τις εργασίες { μπέρτα, σουβάδες και αλλά πολλά }

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για την κολλα που βαζουν στα καδρονια με τους τακους? Γιατι εγω ξερω οτι αυτη η κολλα ειναι που γλυτωνει το παρκε απ τα τριξίματα...(περα απ το αλφαδιασμα και το σωστο καρφωμα φυσικα..)

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Όχι στο πέτσωμα με το καδρόνια εκεί απαγορεύεται να μπαίνει κόλλα

 

Διορθώνω τα greeklish μόνο γι' αυτή την φορά. Μετά από αυτό το μήνυμα θα διαγράφεται

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

στα καδρονια με τις σφινες ,και στην αρχη του πετσοματος ,εκει και μονο και αυτο για να δουλεβει το πετσομα στισ συστολος , αν ενα καρφοτο το κολησουμε κατα τους θερηνουν μηνες με καυσονα θα ακουσεις ενα μεγαλο κροτο απο της συστολες σπανε η κολες ,και το πατωμα ανοιγη σε κοματια ανα 30 ποντους περηπου { το επαθα στο σπιτι μου που εκανα πηραματα ]

Link to comment
Share on other sites

Mισο γιατι με μπερδευεις ρε συ Γιαννη (αν μου επιτρεπεις τον ενικο.... :))

 

Το ιδιο πραγμα λεμε...κολλα εκει που ακουμπαει το καδρονι με την σφηνα ΚΑΙ ΜΟΝΟ εκει. (τακος = σφηνα :))

 

Οχι απο κατω, οχι απο πανω (στο πετσωμα που λες) ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ (αριστερα δεξια δηλαδη οπως τρεχει το καδρονι) ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΕ σφηνα και οχι ανα 3-4 σφηνες...(το χω δει και αυτο για λογους οικονομιας στην κολλα προφανως...)

 

Εμπειρια σε κολλητο παρκε πανω σε τσιμεντοκονια εχεις καθολου? Καποια προβληματα ισως? Να σου πω την αληθεια αυτο που φοβαμαι ειναι η συστολη - διαστολη του ξυλου....και το κατα ποσο θα του επιτρεπει η κολλα να ''εκτονωθει''

Edited by salpigoal
Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω κόλλα μεταξύ παρκετου και πετσωματος , πέταγμα με καδρόνια όχι. Μέχρι στιγμής που έχει "μπει" η πλάκα από το κρύο δεν εχει ακουστει κάτι αν και εμφανώς (βάση των σημασιών που είχα κάνει για να το δω, αλλιώς δε φαινεται) έχει μετακινηθεί όλο το πάτωμα λόγω διαφοράς λόγου διαστολης.

στο κομμάτι που είναι κολλητό στην τσιμεντοκονια πάλι δεν έχω κάποιο δείγμα αστοχίας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.