Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιλογές στην κατασκευή ξύλινου πατώματος


Recommended Posts

Όταν λέω όχι κόλλα στο πάτωμα εννοώ όχι στο πάτωμα με το καδρόνι μόνο στο ξεκίνημα για να μην φύγουν από την ευθεία τα κομμάτια, στα κολλητά παίζει μεγάλη υπόθεση η υγρασία του δαπέδου, οι κοίλες 2 συστατικών που χρησιμοποιούμε είναι ακριβές στις καλές εποχές είχαν 50 ευρώ το 5 λίτρα, οπότε ανέβαζαν πάρα πολύ το κοστολόγιο οι συστολές στο κολλητό με καλή κόλλα 2 συστατικών δεν έχει πρόβλημα μόνο υγρασία εκεί μπορεί να κουφώσει ή ακόμα να κάνει βουναλάκι το πάτωμα στο κέντρο του δωματίου αν πάρει πολύ υγρασία

 

 

Διορθώνω τα greeklish μόνο γι' αυτή την φορά

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την υγρασια με το συστημα της ενδοδαπεδιας στη τσιμεντοκονια το βλεπω λιγο δυσκολο να φουσκωνει....σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Σε ενδοδαπέδια να αφήσετε πάνω από ένα πόντο κενό στα τελειώματα

 

 

Τα greeklish απαγορεύονται, οπότε διορθώστε το μήνυμά σας. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

 

ΥΓ Τα διορθώνω μόνο για αυτήν την φορά

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Το γνωριζω Γιαννη και αυτο προτιθεμαι να κανω.

 

Εγω ψαχνω τον τελευταιο καιρο για το τι ειναι καλυτερο σε θεμα τοποθετησης (καρφωτο ή κολλητο) και δεν βρισκω κανενα σημειο που να υπερτερει το καρφωτο εναντι του κολλητου, περαν ισως της αισθησης ''επιστροφη στις ριζες'' του καρφωτου...,

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Τελικά μετά από συζήτησεις και περιηγήσεις σε εκθέσεις πατωμάτων (και με το μηχανικό μου) το σχέδιο που προκρίνεται έχει ως εξής:

(υπενθυμίζω ότι πρόκειται για πέτρινο σπίτι του '50 που αναπαλαιώνεται, το πάτωμα του ισογείου αποτελεί ταβάνι για το υπόγειο, αντίστοιχα το ταβάνι του ισογείου αποτελεί πάτωμα του ορόφου)

 

Η κατασκευή θα στερεωθεί σε ξύλινα δοκάρια 10Χ20 (??? δεν πέρνω όρκο) που θα τοποθετηθούν σε αποστάσεις 90 εκ. Το άνοιγμα είναι 7.3 μ

 

Επάνω στα δοκάρια θα τοποθετηθεί κόντρα πλακέ θαλάσσης μέτριου πάχους

 

Πάνω στο κόντρα πλακέ θα κολληθούν οι σανίδες (μεγάλου πλάτους όπως αυτές που βλέπουμε σε παραδοσιακά κτίρια).

 

Κάτω απο τα δοκάρια θα τοποθετηθεί (μελλοντικά) σανίδωμα για ταβάνωμα (και ενδιάμεσα στο ταβάνωμα και το κόντρα πλάκέ θα τοποθετηθεί ηχομονωτικό υλικό)

 

Αυτό που ψάχνει τώρα είναι τρόπο για να εμποδίσει τυχόν υγρασία να περάσει στο πάτωμα όταν θα τοποθετηθεί το ταβάνωμα (μάλλον κάποιο φιλμ μου είπε... )

 

Στο μεταξύ εγώ ψάχνω καρέκλα να καθήσω για να ακούσω τον προϋπολιγισμό... :shock:

 

Σε σχέση με προηγούμενο σχόλιο για το αν το πάτωμα επιτελεί κάποια στατική λειτουργία (διάγραγμα - το λέω σωστά?) μου είπε ότι δεν θα χρειαστεί (στο συγκεκριμένο κτίριο)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.