Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περίφραξη (χωρίς σενάζ) εκτός σχεδίου - 48ωρη γνωστοποίηση εργασιών


alobar76

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

 

Ενδιαφέρομαι να περιφράξω (συρματόπλεγμα, χωρίς σενάζ) πλευρά οικοπέδου μήκους περίπου 150 μέτρα εντός Αττικής, του οποίου είμαι ιδιοκτήτης. Το οικόπεδο βρίσκεται εκτός σχεδίου πόλης (στο όριο ακριβώς του σχέδιου, αλλά εκτός). Δεν υπάρχει κανένα κτίσμα σε αυτό. Συνολικά το οικόπεδο έχει εμβαδό περίπου 1800 τ.μ.

 

Περίφραξη στο σύνορο αυτό υπήρχε παλιότερα, όμως την ξήλωσε πλήρως ο γείτονας στο σύνορο, χωρίς συνεννόηση, με σκοπό να φτιάξει νέα περίφραξη, που ποτέ τελικά δεν αποπεράτωσε εδώ και χρόνια (έκανε τα χωματουργικά όμως με αποτέλεσμα να έχει αλλάξει απότομα και αρκετά το ύψος ακριβώς επάνω στο σύνορο, για ένα μέρος του συνόρου).

 

Μετά από σχετικό ψάξιμο κατέληξα πως πλέον με τον Ν.4067/12 (αρ.4 παρ. 3) αρκεί η γνωστοποίηση των εργασιών στην ΥΔΟΜ για την περίπτωση. Σκοπεύω να πάω και στην αστυνομία τη γνωστοποίηση (με τον αριθμό πρωτοκόλλου από ΥΔΟΜ) και να την καταθέσω.

 

Μερικές ερωτήσεις:

1. Χρειάζεται και έγγραφο από δασαρχείο;

 

2. Σχετικό και με το (1): Η βεβαίωση που έχω από το ΥΠΕΚΑ προς κατάθεση στην ΥΔΟΜ γράφει:

"Με ατοµική µου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις που προβλέπονται από της διατάξεις της παρ. 6 του άρθρου 22 του Ν. 1599/1986, δηλώνω ότι η αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία µου στην οποία πρόκειται να εκτελεστούν εργασίες βάσει της παραγράφου 3 του άρθρου 4 του Ν.4067/12, υφίσταται νόµιµα, δεν έχουν εκτελεστεί σε αυτό αυθαίρετες κατασκευές και ότι το εν λόγω ακίνητο δεν βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο, σε δάσος, σε ρέµα, στον αιγιαλό ή την παραλία, σε καθορισµένο αρχαιολογικό χώρο ή σε χώρο απολύτου προστασίας στους οποίους απαγορεύεται η δόµηση και είναι/δεν είναι κηρυγµένο µνηµείο ή διατηρητέο κτίριο."

 

Όμως έχει και ένα τμήμα ΣΥΝΗΜΜΕΝΑ (κατά περίπτωση) όπου αναφέρει "ΕΓΚΡΙΣΕΙΣ ΦΟΡΕΩΝ" στο έγγραφο.

 

Τελικά αρκεί η δήλωσή μου βάσει του Ν.1599/1986 για τα παραπάνω ή χρειάζεται και αντίγραφα εγγράφων (συνημμένα) κατά την κατάθεση την ενημέρωσης στην ΥΔΟΜ;

 

3. Αφού περάσουν 48 ώρες από την κατάθεση της παραπάνω ενημέρωσης, προχωρώ σε εργασίες ή πρέπει να το πάρει και υπηρεσιακά η αστυνομία πριν αρχίσω ανεξαρτήτως αν κατέθεσα και εγώ τη γνωστοποίηση;

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

1) μάλλον ναι

2) δεν είστε μηχανικός για να το βεβαιώσετε και επίσης δεν είναι οριζόντια ιδιοκτησία το οικόπεδο (γήπεδο) σας.

3) απλή ερμηνεία του νόμου. δλδ ότι γράφει.

 

σεναζ...σεναζ σεναζ....περίφραξη με σεναζ...μαλιστα! θα ήθελα να την δω αυτή την κατασκευή :shock: :mrgreen:

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

Για να δηλώσετε υπεύθυνα ότι δεν είναι δάσος αν δεν έχετε πράξη χαρακτηρισμού από το δασαρχείο θα πρέπει να είστε πολύ σίγουρος ότι το δασαρχείο έχει και αυτό την ίδια άποψη, είστε?Αρα λοιπόν η ύπαρξη τέτοιων εγκρίσεων είναι μάλλον απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

 

Αν χρειάζεται όντως το έγγραφο από το δασαρχείο (κατά την κατάθεση της γνωστοποίησής στην ΥΔΟΜ), θα μου το πει τελικά το πρωτόκολλο στην ΥΔΟΜ από όσο καταλαβαίνω (με πιθανότερο όμως να χρειάζεται).

 

Το κειμενάκι της "γνωστοποίησης εργασιών" που παρέθεσα παραπάνω ("Με ατοµική µου ευθύνη και γνωρίζοντας τις κυρώσεις..."), αναφέρεται στις εξής 3 εναλλακτικές (διαγράφουμε όσες δεν εφαρμόζονται):

  • κτήριο
  • αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία
  • αυτοτελής κάθετη ιδιοκτησία

Από όσο καταλαβαίνω λοιπόν, καμία από τις 3 αυτές περιπτώσεις τελικά δεν έχουν νόημα στην περίπτωσή μου και το συγκεκριμένο κείμενο μάλλον καθίσταται περιττό...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν είναι περιττό...πρέπει να βεβαιώσεις οτι δεν βρίσκεται η ιδιοκτησία σου σε αιγιαλό κλπ καθώς και οτι δεν έχεις αυθαιρεσίες σε αυτή. αλλά ως ιδιώτης δεν μπορείς....

Link to comment
Share on other sites

.. αλλά ως ιδιώτης δεν μπορείς....

 

Στην περίπτωση αυτή περιττεύει εντελώς το κειμενάκι υπεύθυνης δήλωσης στο έγγραφο γνωστοποίησης που παρέθεσα πιο πάνω (γιατί λέει "δηλώνω ότι η αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία µου στην οποία πρόκειται να εκτελεστούν εργασίες") - το υπογράφει ο ιδιοκτήτης. Και τη γνωστοποίηση την καταθέτει από όσο έμαθα ο ιδιοκτήτης και όχι μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

σεναζ...σεναζ σεναζ....περίφραξη με σεναζ...μαλιστα! θα ήθελα να την δω αυτή την κατασκευή :shock: :mrgreen:

 

Για να είμαι σίγουρος ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα:

Η χρήση του όρου είναι copy/paste από τις "εργασίες" όπως ακριβώς περιγράφονται στο άρθρο 4, παρ. 3 του νόμου:

"ζ. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ύψους ενός μέτρου (1,00 μ.) ή περίφραξη από ελαφρύ υλικό χωρίς χρήση σενάζ, γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. ..."

 

Μιλάω για περίφραξη με συρματόπλεγμα, χωρίς μπετόν κάπου (ώστε να έχουν νόημα και τα παραπάνω).

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω με τα οσα λες περι υπγραφής απο τον ιδιοκτήτη...

απλά για να είναι κάτι...κάπου, απλά δεν περιττεύει...

Link to comment
Share on other sites

δεν διαφωνω με τα οσα λες περι υπγραφής απο τον ιδιοκτήτη...

απλά για να είναι κάτι...κάπου, απλά δεν περιττεύει...

 

Stavrosa, μιλάς με γρίφους! :smile:

 

Αφού γράφεις πως ως ιδιώτης δεν μπορώ να βεβαιώσω αυτά και είναι γεγονός πως δεν έχω ούτε (α) κτήριο ούτε (β) αυτοτελή οριζόντια ιδιοκτησία, ούτε (γ) αυτοτελή κάθετη ιδιοκτησία, τι να τους βεβαίωσω; :smile:

(αυτές τις τρεις εναλλακτικές δίνει το κείμενο)

 

Για το αν ξεκινά κάποιος εργασίες 48ώρες μετά την κατάθεση της γνωστοποίησης στην ΥΔΟΜ ή χρειάζεται να περιμένει και κάτι ακόμη, θα εκτιμούσα κάθε σχετική διευκρίνηση από κάποιον με σχετική εμπειρία.

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

οταν κανεις την γνωστοποίηση στην ΥΔΟΜ και ολα πανε καλα...τοτε μετα απο 48 ωρες μπορεις να κανεις τις εργασιες σου.

μην ξεχασεις να παρεις τον αρ.πρωτοκ. της αιτησης σου.

δεν χρειαζεται να πας στην αστυνομια εσυ.

 

μην ξεχνας οτι εισαι εκτος σχεδιου.....θελεις σιγουρα τοπογραφικο. κατα 101% δασαρχειο κλπ κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.