Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη "Σταδιοδρομίας"


Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρήκα.

 

Είμαι φρέσκος απόφοιτος μηχανολόγος μηχανικός (ορκίστηκα το καλοκαίρι) και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας τους προβληματισμούς μου. Έχω βρει από γνωστό μου μηχανικό στην αγγλία μια εταιρία που ενδιαφέρεται για μηχανικό να τους κάνει κάποια σχέδια εξ'αποστάσεως. Μην έχοντας περάσει από ΤΕΕ, όμως, δεν ξέρω τι να κάνω, σε περίπτωση που θελήσουν "επισημοποίηση" της εργασίας. Πώς, δηλαδή, θα είναι νόμιμη η πληρωμή μου για την εργασία, από τη στιγμή που δεν έχω άδεια εξάσκησης επαγγέλματος; Επίσης, έστω ότι περνάω από ΤΕΕ το Φεβρουάριο (κάπου εκεί δε γίνονται οι εξετάσεις;) μετά τι κάνω; Τιμολόγιο κτλ;

Και κάτι άλλο. ΤΕΕ μπορώ να περάσω όποτε θέλω; Αν π.χ. βρω δουλειά στο εξωτερικό και φύγω, θα μπορώ όταν επιστρέψω μετά από Χ χρόνια να πάρω την άδεια, ή υπάρχει κάποιο χρονικό ΄περιθώριο από την αποφοίτηση;

Link to comment
Share on other sites

το θεμα σου βασικα ειναι οτι πρεπει να βρεις τοπο τιμολογησης και αντιστοιχα με τον τροπο να πληρωνεις και ασφαλιση

 

 

στο τεε αποσο ξερω δεν εχεις χρονικο περιορισμο

 

λυσεις

 

1. γραφεσαι τεε  πληρωνεις τσμεδε εχει μπλοκακι

2. γραφεσαι πρωην ΤΕΒΕ   κανεις εναρξη εφορια ως σχεδιαστης η κατι αντιστοιχο...

3. τιμολογηση απο αλλο συναδελφο (αυτο εχει πολλες παραμετρους)

4. προσληψη σου με ΙΚΑ απο αλλον και τιμολογηση απο αυτον

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.