Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνωμάτευση μηχανικού από φωτοερμηνεία α/φ


Recommended Posts

Καλημέρα

Υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που πρέπει να προσέξει κανείς στη σύνταξη γνωμάτευσης/βεβαίωσης/πραγματογνωμοσύνης μηχανικού από φωτοερμηνεία αεροφωτογραφιών για χρήση σε δικαστήριο; Πώς ακριβώς πρέπει να συντάσσονται τέτοιου είδους κείμενα; Τι στοιχεία πρέπει να περιλαμβάνουν για να είναι τυπικώς και ουσιαστικώς πλήρη και ο μηχανικός να είναι καλυμμένος; Υπάρχει κάποια στάνταρ φόρμα;

Πρότυπα ή και παραδείγματα καταχωρημένα στα downloads θα μου ήταν πολύ χρήσιμα και ευπρόσδεκτα. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Δεν νομίζω πως θα βρεις κάποια στάνταρ φόρμα για έκθεση φωτοερμηνείας συνάδελφε, πάντως νομίζω οτί κάποια δεδομένα οφείλεις να τα αναφέρεις οπωσδήποτε. Δηλάδη:

- Τον σκοπό της φωτοερμηνείας, την περιοχή που καλύπτεις, τον εργοδότη και τον χρόνο της μελέτης.

- Ποιο είναι το υλικό που χρησιμοποίησες (αεροφωτογραφίες) ,εάν είναι απλές α/φ ή στερεοζεύγος, εάν είναι μεγεθυμένες ή όχι, τους κωδικούς αριθμούς τους και τον φορέα που στις παρείχε.

- τα χαρακτηριστικά που αναζητάς στις α/φ , περιγραφή τους και ίσως κάποια μετρητικά δεδομένα τα οποία συγκρινόμενα με μετρημένα επί του εδάφους αντίστοιχα δεδομένα να δώσουν βάρος στα συμπεράσματα σου. ( π.χ. εάν αναζητείς διαστάσεις κάποιου γηπέδου να αναφέρεις όσο γίνεται καλύτερα με βάση την κλίμακα της α/φ, τις διαστάσεις του γηπέδου όπως τις μετράς επί της α/φ.)

- Τα συμπεράσματα στα οποία καταλήγεις μετά από την παρατήρηση.

 

Θεωρώ πως εάν ενσωματώσεις τα παραπάνω σε ένα ξεκάθαρο και καλογραμμένο κείμενο ,δεν θα έχεις πρόβλημα. Καλη συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ τώρα κάτι σχετικό με το θέμα.

Πόσο μπορεί να σταθεί μία φωτοερμηνεία χάρτη σε δικαστήριο?

Δηλαδή έχω πελάτη που μετρήσαμε το κτήμα του και το βρήκαμε περίπου 300 τ.μ μικρότερο απο ότι στα συμβόλαια του. Και αυτό φένεται ξεκάθαρα απο το χάρτη ΓΥΣ 1:5000 ποιο κομμάτι έχει καταπατηθεί από τον δίπλα.

 

Είναι αποδεικτικό στοιχείο ο χάρτης ΓΥΣ δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Τα δικαστήρια δε δέχονται αβίαστα φωτοερμηνείες, τεχνικές εκθέσεις και διαγράμματα.

Οταν υποβάλλονται τέτοια στοιχεία, ο δικαστής συνήθως ορίζει μηχανικό ως πραγματογνώμονα.

Οσο καλύτερα κάνεις τη δουλειά σου σε σχέση με την επιστήμη σου τόσο ευκολώτερα θα πείσεις τον πραγματογνώμονα για την θέση σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.