Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνδεσμολογία κουδουνιού εξώπορτας-φωτισμός


nikelin

Recommended Posts

Καλησπέρα...

Ειμαι νεος μηχανικος και θελω να δω αν μπορω να φτιάξω ενα κύκλωμα, ωστε πατώντας το κουδούνι να ανάβει ανα φως στο διαδρομο.

οκ... εψαξα και βρηκα εναν αυτοματισμο κλιμακοστασιου Schneider 16A /220V (θελω το φως να μενει αναμενο για 30 δευτερολεπτα). Ομως αυτο παιρνει 220, και ετσι χρειαζομαι και ενα ρελε ισχυος.

Βρηκα ενα ΑΒΒ ΕSB 20-20 (20A/ 250V) . Στο ΑΒΒ βλεπω Α1, Α2, (εναλλακτικα 1,2,3,4). Στο schneider εχει 4 εισοδους  L, N , 3(μπουτον), 4 (λαμπτηρας).

 

Στο κουδουνι εχω 5 καλωδια . 2 που ειναι οι επαφες του κουδουνιου, και αλλα τρια.

 

οκ.. εχω καλωδιο 4x1,5.. κανει ετσι??

 

Τωρα με τη συνδεσμολογια ... απο τα 3 καλωδια στο κουτι του κουδουνιου βαζω τη φαση και τον ουδετερο σε μια κλεμμα.

Απο εκει  συνδεω τη φαση και τον ουδετερο στο 1 και το 3 του ABB , Συνδεω με ενα καλωδιο το 2 του ΑΒΒ Με το L του Schn και το 4 του ΑΒΒ με το Ν του Schn. Και το 4 με το φως...

 

Κατι εχω κανει λαθος γιατι κανονικα στην ενδειξη μπουτον δεν πρεπει να συνδεσω το ΑΒΒ? Πρεπει να βαλω και τα καλωδια του κουδουνιου σε κλεμμα  και θα τα συνδεσω που???

 

τις σκεψεις σας παρακαλω!!!!

 

Ευχαριστω...

post-86632-0-90774700-1388866961_thumb.jpg

post-86632-0-56662500-1388866990_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

δλδ ένα τέτοιο δεν θα σου έκανε ? σαφώς φτηνότερο κ λιγότερο περίπλοκο 

Link to comment
Share on other sites

για να εχει την λειτουργία που θέλεις το πηνίο του ρελέ πρέπει να μπει σε σειρά με το μπουτόν του κουδουνιού όμως με αυτά τα υλικά που έχεις δεν είναι σίγουρο ότι το κουδούνι θα λειτουργεί γιατί δεν είναι σχεδιασμένο να οπλίζει ταυτόχρονα και ρελέ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

αν καταλαβα καλα προσπαθεις με την ταση του κουδουνιου να οπλισεις το ρελε???

Εννοειται ουτε για πλακα δεν βαζουμε 220 στο μπουτον του κουδουνιου ετσι??

Αυτο που θα προεινα εγω ειναι ,ενας μετασχηματιστης (υπαρχει μετασχηματιστης κουδουνιου ραγας) θα περνει μονιμα 220 το χαμηλης του θα το στειλεις στο Α1 ενος ρελε δυο επαφων και το αλλο ακρο στο κοδουνι και η επιστροφη κουδουνιου στο Α2 του ρελε.στις δυο επαφες του ρελε θα βαλεις ..στην 1 τα καλωδια που πηγαιναν μεχρι τωρα στο μπουτον κουδουνιου και στην αλλη τα καλωδια απο το μπουτον κλιμακοστασιου

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.