Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αδεια Επέκτασης Μηχανολογικής Εγκατάστασης


panos127

Recommended Posts

- ΔΕΔΟΜΕΝΑ 

 

Υφιστάμενη βιομηχανική εγκατάσταση.

Πρόκειται να κατασκευαστεί πρόσθετο κτίριο και να  γίνει αναβάθμιση και επέκταση του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού παλαιών και νέου κτιρίου (εγκατάσταση νέων μηχανημάτων, νέων δραστηριοτήτων για επέκταση αντικειμένου). Δεν είναι Χημική βιομηχανία ούτε σχετίζεται με καύσιμα ή τρόφιμα).

 

- ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ

 

1. Οικοδομική άδεια για το νέο κτίριο (οι τροποποιήσεις στα παλιά δεν επηρεάζουν τις κατασκευές ή τα φορτία και δεν θα ασχοληθώ.

2. Άδεια εγκατάστασης από την Δνση Βιομηχανίας

3. Ανανέωση άδειας περιβαλλοντικών όρων .

 

- ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

 

Για το 1 λόγω ειδικότητας γνωρίζω την διαδικασία (Πολ. Μηχανικός)

 

Για το  2 και το 3 :

 

- Θα μπορούσε κάποιος να μου πει τι διαδικασία απαιτείται για να γίνουν; Που μπορώ να βρω πληροφορίες για  το τι μελέτες χρειάζονται και τι δικαιολογητικά ;  Είναι όλα αυτά αρμοδιότητα Μηχανολόγου ή απαιτείται και Ηλεκτρολόγος  ή μπορώ να κάνω κάποια από αυτά (δεν είναι εποχές να διώχνουμε δουλειές) ή Περιβαλλοντολόγος (τι πτυχίο πρέπει να έχει) για την άδεια των περιβαλλοντικών επιπτώσεων; Πως υπολογίζονται οι αμοιβές (των 2 και 3 πάντοτε) ; Υπάρχουν ακόμα ελάχιστες ή με διαπραγμάτευση με τον πελάτη; Όταν το συνολικό κόστος του έργου είναι 1 εκατ. ευρώ σε τι αμοιβή να προσδοκώ (εντελώς χονδρικά) για τα παραπάνω αν τελικά μου την αναθέσουν και δεν βρουν φτηνότερο ;

 

- Πρέπει να γίνει διάκριση Μελέτης-Επίβλεψης - Εγγύησης λειτουργίας (για ένα χρονικό διάστημα) με διαφορετική αμοιβή για το καθένα;

 

- Η ευθύνη των κατασκευαστών του εξοπλισμού -Γερμανοί-  (που θα τον τοποθετήσουν και δοκιμάσουν-παραδώσουν) ποια είναι; Μήπως οι Μηχανικοί τους πρέπει να παραδώσουν όλα τα κατασκευαστικά σχέδια που θα τα θεωρήσει ο Έλληνας Μηχανικός που θα εκδώσει την άδεια και να παρέχουν τις όποιες εγγυήσεις καλής λειτουργίας ;

 

Αν μου ζητήσουν να οριστώ και Τεχνικός Ασφαλείας (εγώ ή ο Μηχανολόγος) για την περίοδο της κατασκευής τι αμοιβή μπορώ να ζητήσω μόνο για την αρμοδιότητα αυτή και την ευθύνη που θα αναλάβω ; 

 

Σημείωση :

- Έχω αποτυπώσει την υφιστάμενη κατάσταση (κάτοψη με τα εγκατεστημένα μηχανήματα και την ισχύ τους , ηλεκτρολογικά σχέδια  και σχέδια πινάκων. 

- Ξεχωριστά στα ίδια σχέδια πρόσθεσα τα νέα μηχανήματα που θα εγκατασταθούν (από μια γενική κάτοψη χωρίς στοιχεία ισχύος ακόμα).

- Δεν μου έχουν δώσει την υπάρχουσα (μου είπαν ότι υπάρχει) μελέτη περιβαλλοντικών όρων (ή επιπτώσεων) και πρέπει να συνταχθεί νέα ή να αναζητήσω στην Υπηρεσία την παλιά και να προσθέσω τα νέα μηχανήματα ;

 

 

Ευχαριστώ πολύ....

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by panos127
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.