Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διαδικασίες αποπεράτωσης


kouliko

Recommended Posts

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι αν ξέρει κανείς γιατί έχω μπλέξει με ένα μηχανικό άστα να πάνε.

Έχω άδεια οικοδομής έκδοσης 8/2010 και είμαι σε φάση ολοκλήρωσης. Μόλις ξεμπέρδεψα με το ΙΚΑ (με πολύ πόνο). Ποιά είναι τα επόμενα βήματα αναλυτικά, χρονολογικά και με τι κόστος? Παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει. Τα ΕΚΚΟ τελικά χρειάζονται ή όχι? Επίσης δεν μου είναι ξεκάθαρο αν χρειάζεται εγκατάσταση φυσικού αερίου ή όχι (στην αρχική άδεια υπήρχε πρόβλεψη για λέβητα + καλοριφέρ αλλά εγώ έσω κάνει σύστημα ενδοδαπέδιο με αντλία θερμότητας μόνο που δεν έχω πάρει ακόμα την αντλία γιατί έχω ξεμείνει από φράγκα)?  

Γενικά όποιος έχει κάνει πρόσφατα σχετικές διαδικασίες ή γνωρίζει ας μου πει. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το "Ρε" ειναι λιγο αγενεια οσο κιαν μας αισθανεσαι φιλαρακια σου.

 

Θα σου συνιστουσα να απευθυνθεις σε καποιον αλλο μηχανικο που θα μπορουσες να τον εμπιστευθεις.

Προφανως την κατασκευη την εχεις αυτεπιστασια, οποτε ο μηχανικος σου δεν υποχρεουται να σε συμβουλευει, εκτος κιαν εχεις αλλη συμφωνια μαζι του.

Το να κοβουν αποδειξεις οι εργολαβοι ειναι υποχρεωση.

Το ΕΚΚΟ καταργηθηκε, πλην ομως ειναι απαραιτητες οι αποδειξεις και τα τιμολογια του εργου για φορολογικους λογους αναλογα και εαν ειναι 1η κατοικια ή οχι. Να απευθυνθεις και σε φοροτεχνικο. 

Για την εγκατασταση φυσικου αεριου πρεπει να μας πεις και σε ποια περιοχη εισαι αλλα φανταζομαι πως ναι, ειναι υποχρεωτικη η εγκατασταση και ας μη συνδεθεις ποτε σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.