Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε διωροφη οικοδομη με Καταστημα Ισόγειο και Διαφορετική Θέρμανση


TSDimi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας

 

ΑΠΟΡΙΑ!!!

Έχω ενα ΠΕΑ για διωροφη οικοδομη με ισόγειο κατάστημα....

όποτε έχουμε 2 ΠΕΑ για κάθε χρηση ξεχωριστά. Ενα ΠΕΑ για τους δυο οροφους-κατοικια  και ένα ΠΕΑ για το ισογειο-Κατάστημα

 

Στην περίπτωση της χρησης κατοικίας των δυο ορόφων:

Ο πρώτος όροφος έχει διαφορετική θέρμανση απο τον δεύτερο όροφο

τότε στο πρόγραμμα του ΤΕΕ πως θα τα εντάξουμε στα συστήματα στην θέρμανση?

Για παράδειγμα πρωτο όροφο λεβητάκι φυσικού αερίου  και στο δεύτερο όροφο Αερόψυκτη Α.Θ. μονο

 

 

ή επειδή δνε έχουν κοινή θέρμανση θα ήταν καλύτερα να βγεί ξεχωριστό ΠΕΑ για κάθε όροφο?

Link to comment
Share on other sites

Θα το χωρισεις σε δυο θερμικες ζωνες απο τη στιγμη που εχεις διαφορετικα μηχανολογικα συστηματα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως... ΤΟΤΕΕ 1 Σελίδα 18....!!!!

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/tptee/totee/TOTEE-20701-1-Final-%D4%C5%C5-2nd.pdf

Edited by TSDimi
Link to comment
Share on other sites

Βολικό και πιο σωστό -κατ εμέ- είναι, αλλά όχι υποχρεωτικό.

 

edit: Με την ευκαιρία, να ξεκαθαρίσουμε κάτι, αν γίνεται; Μιας και εξετάζει την κάθε μια χρήση σαν "ολόκληρο κτίριο", και υποθέτοντας πως υπήρχε ένα κλειστό κλιμακοστάσιο από το ισόγειο ως και τον Β' όροφο, θα ήταν υποχρεωτικό να οριστεί μ.θ.χ. (και βέβαια να περιγραφεί) και κατά συνέπεια και διαχωριστικές επιφάνειες (και στις δύο χρήσεις) ή θα μπορούσε να γίνει εφαρμογή της απλοποιητικής παραδοχής που εφαρμόζουμε όταν εξετάζουμε τμήματα κτιρίου; Έχω ακούσει και τις δύο απόψεις και την μια και μοναδική φορά που μου έτυχε αποφάσισα να τραβήξω το κανάλι της καταχώρησης του μ.θ.χ. και των διαχωριστικών και για τις δύο χρήσεις. Κι ήτανε μεγάλος ο μ.θ.χ. πανάθεμα τον...

Ρωτώ ποιο είναι το σωστό.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε κάθε περίπτωση αυτό που έκανες είναι το πλέον σωστό.

Αν είχα ΠΕΑ για νέο κτίριο όπου κάθε χρήση θα περνούσε κατά σύμβαση ως ''ολόκληρο κτίριο'' για να μπορέσω να ελέγξω και το Um, θα έκανα αυτό που επέλεξες.

Αν η υπόθεση αφορούσε ΠΕΑ σε παλαιό που πωλήθηκε ή ενοικιάστηκε (.......!) θα πήγαινα με την παραδοχή.

Έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που έχω τη δυνατότητα να επιλέξω με το στανιό το μειωτικό συντελεστή ίσο με 0,5 ακόμη και εάν είναι διαφορετικός, οι διαφορές δεν θα είναι σημαντικές.

Edited by Indusys
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.