Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επίλυση Θεμελίου


 
MAGDA

Recommended Posts

Καλησπερα :)

Εχω ενα ικριωμα το οποιο θελω να θεμελιωσω.

Το ικριωμα εχει λυθει με προγραμμα μεταλλικων κατασκευων απο το στατικο τευχος του οποιου εχω παρει τα εντατικα μεγεθη στη βαση του ικριωματος.

Επιλεγω διαστασεις θεμελιου και κανω τους παρακατω ελεγχους

Α) φερουσα ικανοτητα

Β)ελεγχος εκκεντροτητων

Γ)ελεγχο τασεων εδαφους

Δ)ελεγχο ανατροπης

Ε)ελεγχο ολισθησης

 

ερωτησεις

Α) εαν δεν εχω εδαφοτεχνικη μελετη στα χερια μου επιτρεπεται να κανω ελεγχο φερουσας ικανοτητας επιλεγοντας φ,c, εδαφους κατ εκτιμηση?

Β) σε περιπτωση μονοαξονικης εκκεντροτητας για να υπολογισω την μεγιστη ταση ελεγχω αν e<l>l/6 τοτε σmax = 2ntot/(3a(0.5-e/l))

Σε περιπτωση διαξονικης εκεντροτητας ex,ey =/ 0 πως υπολογιζω την μεγιστη ταση κατω απο το θεμελιο ?

Γ)σε περιπτωση που το ικριωμα εχει διαστασεις 2*3 και το θεμελιο θελω να ειναι 2,5*4 ποιος ειναι ο ποιος σωστος τροπος υπολογισμου : 1)να μεταφερω ολα τα εντατικα μεγεθη στο κβ του θεμελιου σαν να εχω ενα υποστυλωμα 2) να μεταφερω ολα τα εντατικα μεγεθη στο κ.β. της κατασκευης 3) τιποτα απο τα δυο?

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια

 

Για την μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες MAGDA στο forum.

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με μικρά γιατί τα κεφαλαία είναι δυσανάγνωστα.

Ρίξε μια ματιά στους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

 

Αν τα φορτία σου είναι μικρά θα πρέπει να κάνεις και έλεγχο σε άνωση.

 

Α) Όπως λαμβάνεις "αυθαίρετα" σεπ,εδάφους, λαμβάνεις και φ, c.

Β) Για τον έλεγχο θραύσης του εδάφους κατά Meyerhof σ=Ν/(L'x*L'z)

όπου:

L'x=Lx-2*ex

L'z=Lz-2*ez

Θεώρηση του στερεού των αναπτυσσόμενων τάσεων ως ομοιόμορφο.

Διαφορετικά (το στερεό των αναπτυσσόμενων τάσεων θεωρείται πρισματικό):

σ=Ν/(Lx*Lz)*(1±6*ex/Lx±9*ez*Lz)

εάν όμως έχουμε αρνητικές τιμές τότε η εφαρμογή της παραπάνω εξίσωσης είναι δυσχερής έως αδύνατη

Ο έλεγχος των εκκεντροτήτων ανεξάρτητα σε κάθε διεύθυνση νομίζω ότι γίνεται με L/3.

Αν έχεις διπλή εκκεντρότητα τότε ισχύει το L/6 σε κάθε διεύθυνση.

Επίσης πρέπει να ελέγχεται αν (ex/Lx)²+(ez/Lz)²<=1/16 ή 1/9 για εδάφη σεισμικά ευαίσθητα ή όχι αντίστοιχα.

Γ) Σαν καλύτερη προσέγγιση μεταξύ (1) και (2) θα επέλεγα το (2). Στην πραγματικότητα έχεις καλύτερη κατανομή των τάσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ο έλεχος διαξονικής εκκεντρότητας απαιτεί επαναληπτική διαδικασία κατά την οποία υπολογίζεται ο ουδέτερος άξονας του θεμελίου δηλ κατά μήκος του άξονα αυτού οι τάσεις κάτω από το πέδιλο είναι 0 και εκατέρωθεν θετικές και αρνητικές. Ο υπολογισμός της θέσης αυτού όπως είπα απαιτεί επαναληπτική διαδικασία γιατί κάθε φορα που αλλάζεις την κλίση του αλλάζουν και οι ροπές αδρανείας των διατομών του θεμελιου που ορίζονται από τον άξονα αυτό. Κανονικά δεν θα έπρεπε να έχεις διαξονική εκκεντρότητα αφού ο φορέας είναι μεταλλικό ικρίωμα. Θα έπρεπε ο μελετητής της υπερκατασκευής να έχει άρθρωση από την διέυθυνση που θα μπουν τα χιαστί.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

MAGDA αν θες πες την άποψη σου και εδώ εφόσον ασχολείσαι με το θέμα

 

http://www.michanikos.gr/ftopic4868-30.html

 

Προς το παρόν δεν υπάρχει ενδιαφέρον....

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.