Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πως μετράμε σε προσθήκη την κάλυψη, την δόμηση, τον όγκο, του υφισταμένου;


Recommended Posts

Υπάρχουν εκτός σχεδίου σε 4+ στρέμματα δύο ανεξάρτητες (σε απόσταση) διώροφες νόμιμες κατοικίες (μεζονέτες) με παλιά οικοδομική άδεια που έχει κλείσει.

Υπήρχε υπόλοιπο σε κάλυψη, δόμηση, όγκο, που αναφέρεται πάνω στο διάγραμμα κάλυψης της παλιάς άδειας. 

Πάω εγώ τώρα να βγάλω μία άδεια προσθήκης κατ επέκταση στο ένα κτίριο.

Η προσθήκη είναι ανεξάρτητη λειτουργικά από το κτίριο που θα την κολλήσω και είναι ισόγειο χωρίς εσωτερικό κλιμακοστάσιο.

 

Έχουμε τις εξής περιπτώσεις:

 

1) Να μην εξετάσω καθόλου τα υφιστάμενα κτίρια και να κάνω μία προσθήκη με το υπόλοιπο της κάλυψης, της δόμησης, και του όγκου που αναφέρει το παλιό διάγραμμα κάλυψης.

 

2) Να μην εξετάσω καθόλου τα υφιστάμενα κτίρια και να κάνω μία προσθήκη με το υπόλοιπο της κάλυψης, της δόμησης, και του όγκου αφού όμως αφαιρέσω από την δόμηση την σκάλα της μίας υφιστάμενης κατοικίας (μέχρι 12 τμ) που θα κολλήσω την προσθήκη. 

 

3) Να μην εξετάσω καθόλου τα υφιστάμενα κτίρια, και να κάνω μία προσθήκη με το υπόλοιπο της κάλυψης, της δόμησης, και του όγκου αφού όμως αφαιρέσω από την δόμηση τις σκάλες και των δύο υφιστάμενων κατοικιών (μέχρι 12 + 12 τμ)

 

4) Να μετρήσω την κάλυψη-δόμηση-όγκο των υφισταμένων με το νέο ΓΟΚ και να κάνω την προσθήκη με ότι μου μένει.

Που σημαίνει για παράδειγμα και ότι:

α) Αφαιρώ κλιμακοστάσια από δόμηση και από τις δύο κατοικίες.

β) Αφαιρώ τους πέτρινους εξωτερικούς τοίχους από κάλυψη-δόμηση-όγκο και από τις δύο κατοικίες.

γ) Μετράω ημιυπαίθριους και εξώστες με τον νέο ΓΟΚ, και το 20%-40% και το 35% της περιμέτρου ...

.....

 

Από την πολεοδομία μου είπαν προφορικά ότι ισχύει το 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.