Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμινάδα από λεβητάκια αερίου


haris

Recommended Posts

Καλημέρα σας … ήθελα μια βοήθεια στον τρόπο κατασκευής. Τι να προσέξω, υλικά κτλ

Αναφέρομαι στην κατακόρυφη καμινάδα η οποία θα γίνει εξωτερικά σοβατιστή και συνδέεται με τους ατομικούς λέβητες.

Στα υπόψη μου έχω τα βιομηχανικά χωνιά που έχουν ενσωματωμένη μόνωση (sandwich) αλλά ξεφεύγουν στο κόστος. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να γίνει κατασκευή με απλά χωνιά που θα ντυθούν με υαλοβάμβακα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Φίλε Χάρη, δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι για να έχεις την ίδια μόνωση, οι δύο τρόποι που αναφέρεις δεν έχουν μεγάλη διαφορά σε κόστος. Βασικά, θεωρείς ότι πρέπει να είναι μονωμένη για να μην συμβαίνει υγροποίηση υδρατμών ή κάτι τέτοιο; Γιατί αν είναι αυτός ο λόγος νομίζω ότι με ένα "ταυ" κομμάτι στην βάση της καμινάδας μπορείς να την καθαρίζεις εύκολα. Τα συμβατικά χτιστά κομμάτια καμινάδας απο ελαφρομπετόν δέν σε καλύπτουν; Πάντως άν θές μονωμένη καμινάδα μία καλή!!! sandwich θα ήταν προτιμότερη. Και απέξω την κάνεις χτιστή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.