Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβόλαια με παλιές και νέες μονάδες μέτρησης


Recommended Posts

Καλησπέρα σας

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις μονάδες μέτρησης των οικοπέδων.

 

Πότε καθιερώθηκε πλήρως το τετραγωνικό μέτρο στην Ελλάδα (χωρίς την παράλληλη χρήση του πήχη που είναι η παλαιά μονάδα) ;

 

Από πληροφορίες που μπόρεσα να βρω λένε οτι εφαρμόστηκε την 01-04-1959, αλλά η συμβολαιογράφος μου έδειξε συμβόλαια που είχε κάνει το 1948 (οπότε καταλαβαίνετε οτι υπάρχει μια σύγχυση)..

 

Επίσης το 1875 υπήρξε μια συνθήκη για το μετρικό σύστημα και έπειτα γράφει ότι το 1876 υιοθετήθηκε και από την Ελλάδα χωρίς περαιτέρω διεκρυνήσεις (πχ. υπογράφηκε, αναθεωρήθηκε...)

 

Από το εθνικό τυπογραφείο δεν μπορώ να βρω τίποτα συγκεκριμένο και οι υπάλληλοι μου ζητάνε το ΦΕΚ το οποίο δεν γνωρίζω...

 

Θα ήθελα μια απάντηση ή έστω γνώμη για την ακριβή ημερομηνία από κάποιον "παλιό" μηχανικό που ίσως είχε προλάβει την αλλαγή αυτή...

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

acnt

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς είναι πολύ δύσκολο να αποδειχθεί. Από μία έρευνα στο google, το μόνο που βρήκα ήταν το 1959. Αυτό με το 1948 τί το αναφέρεις; Είναι πρίν το 59 και άρα λογικό να χρησιμοποιούν τον πήχη, την οκά κ.α...

 

Edit:

 

Η όποια μονάδα μέτρησης είναι έγκυρη. Αν εγώ θέλω να μετρήσω το κτήμα μου σε εκτάρια, δεν νομίζω να με υποχρεώνει κανεις να μην το κάνω. Το πολύ πολύ, σε ένα νέο συμβόλαιο να βάλω σε παρένθεση την αντιστοιχία των εκταρίων σε τετραγωνικά μέτρα. Μέχρι το 1959 νομίζω πως συνυπήρχαν τα δύο μέτρα και σταθμά και χρησιμοποιούταν το ίδιο νόμιμα, πιστεύω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.