Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με αλέ ρετούρ σύνδεση


Joker7

Recommended Posts

Jokerako Καλησπέρα και πάλι  καθώς και στο  φόρουμ. Αυτός ο διακόπτης που έχει τα 4 καλώδια αν πρόσεξες τα λεγόμενα του Σταύρου είναι ένας διακόπτης διπλού αλερετούρ ο ένας χρησιμοποιειται σαν αλερετούρ και ο αλος σαν απλός διακόπτης (ένα εξάρτημα με δυο πλήκτρα) και έχουν κοινό ρεύμα όποτε κάπου έχεις ένα φωτιστικό (απλίκες είναι φως κάδρου ,κρυφός φωτισμός) δεν ξέρω τι , άρα δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο (όχι κομιτατερ) .Ο διακόπτης που έβγαλες πως ήταν (συνδεσμολογια του ? )ευχαριστώ  

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Giorgos46 said:

Jokerako Καλησπέρα και πάλι  καθώς και στο  φόρουμ. Αυτός ο διακόπτης που έχει τα 4 καλώδια αν πρόσεξες τα λεγόμενα του Σταύρου είναι ένας διακόπτης διπλού αλερετούρ ο ένας χρησιμοποιειται σαν αλερετούρ και ο αλος σαν απλός διακόπτης (ένα εξάρτημα με δυο πλήκτρα) και έχουν κοινό ρεύμα όποτε κάπου έχεις ένα φωτιστικό (απλίκες είναι φως κάδρου ,κρυφός φωτισμός) δεν ξέρω τι , άρα δεν μπορεί να είναι κάτι άλλο (όχι κομιτατερ) .Ο διακόπτης που έβγαλες πως ήταν (συνδεσμολογια του ? )ευχαριστώ  

 

20140313_211404-1_20140313212539260_20140313214100740_zps55d8266a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Giorgos46 said:

 

20140313_211404-1_20140313212539260_20140313214100740_zps55d8266a.jpg

αυτός είναι ένας διπλός αλερετούρ στα κόκκινα σημεία πάει το ρεύμα και στα επάνω άσπρα οι επιστροφές

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, Giorgos46 said:

αυτός είναι ένας διπλός αλερετούρ στα κόκκινα σημεία πάει το ρεύμα και στα επάνω άσπρα οι επιστροφές

 

Μόλις τώρα, Giorgos46 said:

αυτός είναι ένας διπλός αλερετούρ στα κόκκινα σημεία πάει το ρεύμα και στα επάνω άσπρα οι επιστροφές και στα κάτω άσπρα επίσης επιστροφές

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, Giorgos46 said:

αυτός είναι ένας διπλός αλερετούρ στα κόκκινα σημεία πάει το ρεύμα και στα επάνω άσπρα οι επιστροφές

Καλησπέρα Giorgo και ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Εμένα και οι 2 διακόπτες έχουν μια κόκκινη επαφή και 2 άσπρες....να αγοράσω δηλαδή ένα διπλό αλέ ρετούρ?

Πάντως έκανα μια άλλη δοκιμή....

Πήγα στον διακόπτη 2 όπου είχα ένα κόκκινο και 2 καφέ....έδωσα ρεύμα με καλώδιο που πάει στους απο κάτω διακόπτες και συνέδεσα τα 2 καφέ....όχι το κόκκινο.....και πήγα στον διακόπτη 1 και έβγαλα την φάση και εκεί συνέδεσα τα 3 καλώδια κόκκινο και 2 καφέ....τώρα έτσι ανάβει απο την μια και κλείνει απο την άλλη αλλά οι διακόπτες πρέπει να παραμένουν έτσι για να ξαναλειτουργεί ανάποδα....αν με πιάνεις τι λέω.....έτσι όμως μου περισσεύει το κόκκινο στον έναν διακόπτη και το μαύρο στον αλλον διακόπτη....

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, Giorgos46 said:

 

20140313_211404-1_20140313212539260_20140313214100740_zps55d8266a.jpg

Καλησπέρα Giorgo και ευχαριστώ προκαταβολικά...

Οι δικοί μου διακόπτες έχουν μια κόκκινη επαφή και 2 άσπρες.... Έτσι είναι οι διακόπτες και τα καλώδια...

 

20201208_174858.jpg

20201208_174936.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 9/12/2020 at 11:52 ΠΜ, Joker7 said:

Καλησπέρα Giorgo και ευχαριστώ προκαταβολικά...

Οι δικοί μου διακόπτες έχουν μια κόκκινη επαφή και 2 άσπρες.... Έτσι είναι οι διακόπτες και τα καλώδια...

 

20201208_174858.jpg

20201208_174936.jpg

Καλημέρα  θα ήθελα να σου πω ότι μου κάνει εντύπωση το πόσο μακριά έχει αφηση τα δευτερεύοντα καλώδια στον κάτω διακόπτη Τώρα στον διακόπτη  που περισσεύει το μαύρο βγάλε την επιστροφή (κόκκινο) τις λάμπας και βάλτο εκεί που έχεις το καφέ (κόκκινο  κουμπάκι) .κανε την αλλαγη και ρώτα αυτόν που σου έκανε την εγκατάστασή τη δηλη το τόσο μάκρος των καλωδίων (ίσως για χρέωση )...Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Giorgos46 said:

Καλημέρα  θα ήθελα να σου πω ότι μου κάνει εντύπωση το πόσο μακριά έχει αφηση τα δευτερεύοντα καλώδια στον κάτω διακόπτη Τώρα στον διακόπτη  που περισσεύει το μαύρο βγάλε την επιστροφή (κόκκινο) τις λάμπας και βάλτο εκεί που έχεις το καφέ (κόκκινο  κουμπάκι) .κανε την αλλαγη και ρώτα αυτόν που σου έκανε την εγκατάστασή τη δηλη το τόσο μάκρος των καλωδίων (ίσως για χρέωση )...Ευχαριστώ

Καλημέρα Giorgo και ευχαριστώ

Τα καλώδια τα είχε αφήσει μεγάλα διότι δεν ήξερε μάλλον ακόμη πως θα πάνε οι διακόπτες με βάση και τους απο κάτω που είναι εκεί....φαντάζομαι....

Θα το αλλάξω αυτό που λές αλλά δεν νομίζω να παίξει διότι μάλλον σίγουρα το κόκκινο δεν είναι επιστροφή της λάμπας....ίσως είναι επιστροφή για πολύφωτο...

Απο την λάμπα επιστρέφει το ένα καφέ...διότι οταν έκανα σύνδεση με μόνο αυτόν το διακόπτη (εκτός σύνδεσης ο άλλος διακόπτης) τότε με ένα μαύρο και ένα απο τα 2 καφέ η λάμπα άναβε....

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.