Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συμβολισμοί οπλισμών πλακών


 

Recommended Posts

Απάντηση σε ερώτημα συναδέλφου που μου το έστειλε μέσω π.μ.

 

Ερώτηση: "Στην επίλυση των στατικών Φ8/20 (το συνεχόμενο κάτω με το σπαστό μαζί)

Αυτό σημαίνει ότι ότι τοποθετούνται εναλλάξ ανά απόσταση 20 cm το κάθε σίδερο μεταξύ τους έτσι δεν είναι?

Ή διαφορετικά τα ίσια ανά 40 cm μεταξύ τους."

Στο άνοιγμα, στο μέσο δηλαδή της πλάκας, οι αποστάσεις των ράβδων είναι 20cm. Απ' τις ράβδους αυτές οι μισές "σπάνε" προς τα πάνω και γίνονται εφελκυόμενος (άνω) οπλισμός στηρίξεων και οι μισές συνεχίζουν ίσιες και γίνονται θλιβόμενος (κάτω) οπλισμός στηρίξεω. Συνεπώς, στις στηρίξεις έχουμε άνω Φ8/40 και κάτω Φ8/40, ενώ στο άνοιγμα (μέσο) έχουμε κάτω Φ8/20 και άνω Φ0/0.

Link to comment
Share on other sites

επειδη βλέπω ότι υπάρχει ενδιαφέρον στο θέμα: "στατικά για αρχάριους" καλό θα ήταν να γίνει μια κατηγορία ξεχωριστή για να μη χάνονται πιο σοβαρά θέματα.

 

τώρα, για το ερώτημα ως ερώτημα. θεωρώ ότι συνάδελφοι από άλλες ειδικότητες μας κάνουν πλάκα

 

 

Η ειρωνεία δεν βοηθάει σε τίποτα, είναι αγένεια και αποτρέπει νέους μηχανικούς με ελλιπείς γνώσεις να βοηθηθούν από το φόρουμ, από εμάς τους ίδιους. Το φόρουμ πρέπει να βοηθάει τέτοιους μηχανικούς και όχι αυτούς που θεωρούν ότι δεν έχουν ελλείψεις.

Ευχαριστώ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή και εμένα μου έχουν σταλεί pm για απάντηση, παρακαλώ σε αυτό το σημείο να μην μου στέλνετε pm διότι κάτω από την επήρεια αλκοόλ δεν μπορώ να εγγυηθώ για τίποτα...

 

Ευχαριστώ...

 

 

Σε αυτό το σημείο θέλω να πω μην μου στέλνετε αλλα pm γιατί έχω πρόβλημα αλκοολισμού και δεν εγγυώμαι για τις απαντήσεις.

 

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

 

edit: Αν κάποιος σπουδάσει στο Hong Kong θα συμβολίζει τις πλάκες στα κινέζικα ή θέλει να μας δείξει σε ποιά χώρα σπούδασε ?

 

 

Η ειρωνεία δεν βοηθάει σε τίποτα, είναι αγένεια και αποτρέπει νέους μηχανικούς με ελλιπείς γνώσεις να βοηθηθούν από το φόρουμ, από εμάς τους ίδιους. Το φόρουμ πρέπει να βοηθάει τέτοιους μηχανικούς και όχι αυτούς που θεωρούν ότι δεν έχουν ελλείψεις.

Ευχαριστώ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα εχετε ξεφυγει, για καποιους αλλους εσεις θεωρειστε αρχαριοι και τα σοβαρα σας θεματα αστεια.

Οποιος ρωτησε τον Χαρη με p.m, εστω αυτην την απλοικη ερωτηση, το εκανε μαλλον απο φοβο να βγει δημοσιως και γινει αντικειμενο ειρωνειας απο συγκεκριμένους χρηστες.

Βοηθηστε τους νεοτερους χωρις εξυπναδες, καποτε στην ιδια θεση βρεθηκατε και εσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και ομως συναδελφοι υπαρχουν λεπτομερειες που μπορει να σε μπερδεψουν

Για παραδειγμα:

Μου εφεραν στατικα αδειας 1986 οπου ο οπλισμος συμβολιζονταν με ενα μικρο αγκιστρο στην ακρη (το παλαιο sti).Ομως ο συναδελφος μηχανικος που υπεβαλε μελετη ελεγχου υπαρχοντος ορκιζοταν οτι στην κατασκευη υπηρχε stiii.Υποψιαστηκα οτι πρεπει να εχει δικαιο γιατι το 1986 δεν βαζαμε sti (εκτος ισως των συνδετηρων) .Αποδειχθηκε οτι ειχε δικαιο και ξερετε γιατι υπηρξε παρεξηγηση; Οπως μας ειπε ο μελετητης (τη μελετη την ειχε κανει συναδελφος που ειχε σπουδασει στην Ιταλια) στην Ιταλια τοτε τα σιδερα ολα τα συμβολιζαν με αυτο το αγκιστρο (ολα και τα sti ).Δυστυχως δεν υπηρχε τευχος να το διασταυρωσω.Ειχε χαθει

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Barracuda. Έτσι αποτρέπουμε τους χρήστες του forum να κάνουν ερωτήσεις και να σκέφτονται ότι πιθανόν να διασυρθούν δημοσίως.

Προσωπικά δεν θέλω να απαντώ σε ερωτήσεις μέσω π.μ. γιατί θέλω της απάντησης να ωφεληθούν και άλλα μέλη του forum τώρα και στο μέλλον και επιπλέον επειδή μπορεί να λέω κοτσάνες, η απάντησή μου να αξιολογηθεί, να συμπληρωθεί ή να ανατραπεί από τις απαντήσεις άλλων συναδέλφων.

Link to comment
Share on other sites

τι σχέση έχουν οι ερωτήσεις με την "ερώτηση" που απάντησε ο χάρης?

όσο για το αν κάποιοι ειναι αρχάριοι για κάποιους αλλους, αυτό συμβαίνει με όλα στη ζωή

αν πάντως αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά, το δέχομαι για τον ευατό μου και συμφωνω μαζί σου.

Απάντηση σε ερώτημα συναδέλφου που μου το έστειλε μέσω π.μ.

Ερώτηση: "Στην επίλυση των στατικών Φ8/20 (το συνεχόμενο κάτω με το σπαστό μαζί)

Αυτό σημαίνει ότι ότι τοποθετούνται εναλλάξ ανά απόσταση 20 cm το κάθε σίδερο μεταξύ τους έτσι δεν είναι?

Ή διαφορετικά τα ίσια ανά 40 cm μεταξύ τους."

πλάκες δεν ξέρει να διαβάζει, επιλύσεις όμως ξέρει να κάνει

 

 

Η ειρωνεία δεν βοηθάει σε τίποτα, είναι αγένεια και αποτρέπει νέους μηχανικούς με ελλιπείς γνώσεις να βοηθηθούν από το φόρουμ, από εμάς τους ίδιους. Το φόρουμ πρέπει να βοηθάει τέτοιους μηχανικούς και όχι αυτούς που θεωρούν ότι δεν έχουν ελλείψεις.

Ευχαριστώ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.