Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβές μηχανικών και γραφείων


Recommended Posts

Συνάδελφοι για βοηθήστε λίγο γτ μπλέκω τα μπούτια μου σχετικά με το εξής ζήτημα:

Υπάρχουν οι ελάχιστες αμοιβές των μηχανικών μελετητών όταν λειτουργούν μόνοι τους.

Όταν όμως μαζευτούν 5 μελετητές μαζί (εύκολο παράδειγμα λχ πολιτικος/αρχιτέκτονας/τοπογράφος/μηχανολόγος) τότε οι αμοιβές πως καθορίζονται? Από τις επιμέρους των μελετητών? Δηλάδη θα ειναι σαν να δουλεύουν ξεχωριστά?

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύουν μαζί μοιράζοντας τις αμοιβές βάσει συμφωνίας μεταξύ τους και έως να τσακωθούν για τα φράγκα και να το κλείσουν το μαγαζι....Μονόδρομος....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ.. αισιοδοξία βλέπω!

Ωστόσο με βάση τα ισχύοντα σήμερα, δεν υπάρχουν πάλι ελάχιστες αμοιβές για όλο το πακέτο? Δηλαδή δεν υπάρχει ένα κάτω όριο?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε mred-akias, οι ελάχιστες αμοιβές καθορίζονται για κάθε οικοδομική άδεια.

Η κάθε απαιτούμενη εργασία (π.χ. μελέτη αρχιτεκτονικών ή επίβλεψη στατικών) για την εκπόνηση της μελέτης (για την έκδοση της άδειας) έχει ελάχιστη αμοιβή που την καρπώνεται ο Μηχανικός που την κάνει. Το τι θα κάνουν μεταξύ τους οι συνεργάτες του παραδείγματός σου, είναι θέμα δικού τους διακανονισμού.

Ακόμα, υπάρχει το κατώτατο όριο του 5000xλ που αναφέρεται στο σύνολο των μελετών και στο σύνολο των επιβλέψεων ανεξάρτητα από τον αριθμό των μελετητών Μηχανικών.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινησω οτι μιλαμε για ελαχιστες αμοιβες μελετων/επιβλεψεων ανα μηχανικο.Δηλαδη αν για την εκδοση μιας αδειας ασχοληθουν δεκα μηχανικοι, και ο καθενας υπογραψει απο μια μελετη και μονο, τοτε θα πρεπει να αμοιφθει ο καθενας με την ελαχιστη αμοιβη για μελετη και ελαχιστη αμοιβη για επιβλεψη.Φυσικα και θα πρεπει να ενημερωθει ο ιδιοκτητης, αλλα υποτιθεται οτι αυτο γινεται...

Ειναι κουφο αλλα ετσι ειναι.

Η λογικη ειναι οτι αφου ασχολειται μηχανικος πρεπει να αμοιφθει σωστα για να διασφαλισθει η ποιοτητα της εργασιας του...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε so_cooll, η ελάχιστη αμοιβή 5000xλ ισχύει για το σύνολο των μελετών και άλλα 5000xλ για το σύνολο των επιβλέψεων.

Το ποσό αυτό κατανέμεται στις επιμέρους εργασίες (π.χ. μελέτη στατικών) και δεν έχει σχέση με τον αριθμό των μελετητών.

Στο site του Τ.Ε.Ε. (μετά την είσοδο στις "αμοιβές ιδιωτικών έργων") υπάρχουν σχετικές πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

και μιλάμε για ελαχιστες που αφορούν άδειες οικοδομικές, όχι αλλα εργα

 

Ναι πάντα. Το θεώρησα ως η πιο συνηθισμένη περίπτωση ώστε να καταλάβω τι παίζει.

 

Άρα ένα μελετητικό γραφείο έχει ένα κάτω όριο ανάλογα με τις μελέτες που εκπονούνται. Το κάτω όριο αυτό καθορίζεται με τον συντελεστή λ.

Το πως μοιράζονται τα κέρδη από τις μελέτες μεταξύ των μηχανικών που στελεχώνουν το γραφείο στο παράδειγμα είναι δικό τους θέμα και εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τις μεταξύ τους συμφωνίες. Αν όμως πχ εγώ βάλω τον χώρο και όλο το απαιτούμενο αρχικό κεφάλαιο και θέλω το γραφείο να είναι στο δικό μου όνομα τότε οι συνάδελφοι μηχανικοί μπορούν να παίρνουν ένα στανταρ μισθό συμφωνημένο εκ των προτέρων σαν να ήταν ιδιωτικοί υπάλληλοι ή δεν λειτουργούν έτσι τα μελετητικά γραφεία?

 

Τέλος, όπως έχει ένας μηχανικός λογαριασμό στην ΕΤΕ έτσι έχει αντίστοιχα και το εκάστοτε γραφείο, ή χρησιμοποιείται ο λογαριασμός ενός από την ομάδα των μελετητών και αλλάζει λχ ανά τακτά χρονικά διαστήματα (αν είναι συναίτεροι) ή πάντα ο λογαριασμός αυτού που έχει το γραφείο (στην περίπτωση σχέσεων εργοδότη-ιδιωτικων υπαλλήλων)?

 

Και φυσικά τι γίνεται αν το μπερδέψουμε το πράγμα και εγώ με έναν συναίτερο στήσουμε ένα γραφείο και θέλουμε ως υπαλλήλους άλλους 3 συναδέλφους (έστω ότι δεν θέλουμε να αγοράζουμε τις υπογραφές απ' έξω:P).

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά τι γίνεται αν το μπερδέψουμε το πράγμα και εγώ με έναν συναίτερο στήσουμε ένα γραφείο και θέλουμε ως υπαλλήλους άλλους 3 συναδέλφους (έστω ότι δεν θέλουμε να αγοράζουμε τις υπογραφές απ' έξω:P).

και large ο μικρός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.