Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάσταση κεραίας / δορυφορικής κεραίας


lakist

Recommended Posts

Γειά σε όλους,

 

τα συγχαρητήριά μου για το forum σε moderators / χρήστες!

 

Είμαι νέος (καλά όχι και πολύ νέος 8-)) ηλεκρολόγος μηχανικός ΤΕ και θέλω να κάνω μια ερώτηση για τις εγκαταστάσεις κεντρικών κεραιών / δορυφορικών κεραιών.

 

Τι ισχύει νομικά ? Χρειάζονται κάποια μελέτη / υπογραφή αυτές οι εγκαταστάσεις ? Αν ναι μπορούμε να υπογράψουμε εμείς (ηλεκτρολόγοι μηχ. τε) ή μόνο οι ηλεκτρονικοί ?

 

:idea: Επίσης με την ευκαιρία να ρωτήσω και αν κάποιος ξέρει τι ισχύει αντίστοιχα στις εγκαταστάσεις συναγερμών

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Μελέτη να υπάρχει δεν είναι κακο, ίσα ίσα ξέρεις που να βαδίσεις, αλλά δεν έχω δει πουθενα τέτοιο πράγμα!

Για υπογραφή επίσης δεν έχω συναντησει και δεν νομίζω να απαιτήται νομικά. Ίσως καποια βεβεωση καλης λειτουργιας προς τον ιδιοκτήτη??

Αν και τις εγκαταστάσεις κεραιων-δορυφορικών τις κάνουν ηλεκτρονικοί και όχι ηλεκτρολόγοι. Ο ηλεκτρολόγος κάνει συνήθως μόνο τις καλωδιώσεις που επίσης συνήθως, του τις υποδυκνίει ο ηλεκτρονικος.!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά απάντησε ο συνάδερφος η μελέτη υπάρχει όσον αφορά τον ηλεκτρολόγο είναι για να δείξει την καλωδίωση και πάλι όμως αυτό τουλάχιστον απο τους εργολάβους που ξέρουμε όλοι δεν πάνε σύμφωνα με τα σχέδια αν ξέρεις όμως τον προμηθευτεί μπορεις να το αναφέρεις για το δορυφορικά δες την εταιρεία kathrein

Link to comment
Share on other sites

ενημερωτικά σε μελέτες δημοσίων έργων (κτηριακών), επείδή αναφερόμαστε σε μελέτες εφαρμογής, απαιτούνται και ασθενή. Σε απλή έκδοση οικοδομικής άδειας, δεν απαιτείται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.