Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόση απόκλιση από το όριο αρτιότητας δέχεται η πολεοδομία;


Recommended Posts

Έχω ένα οικόπεδο που η μελέτη ένταξης στο σχέδιο πόλεως το έχει βγάλει 298 τ.μ..Το όριο της αρτιότητας για την περιοχή είναι 300 τ.μ.. Το οικόπεδο αυτό μπορεί να θεωρηθεί άρτιο?

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι ο μελετητής του Δήμου που έβαλε το οικόπεδο στο σχέδιο πόλεως το μέτρησε τόσο. Αν ήταν στο δικό μου χέρι ήξερα τι θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω από ποια διάτάξη ορίζονται οι όροι δόμησης. Το μόνο που μου είπαν είναι ότι η αρτιότητα της περιοχής είναι 300 τ.μ. Η περιοχή ήταν εκτός σχεδίου(μάλλον εντός οικισμού) και τώρα έφτιαξαν σχέδιο με την παραπάνω αρτιότητα. Ποιά παρέκλιση μετράει? Πρέπει να δω το ΦΕΚ των όρων δόμησης που εντάσει την περιοχή στο σχέδιο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τελικά όριο της απόκλισης κατά την εμβαδομέτρηση για την αρτιότητα που να δέχεται η πολεοδομία;

Link to comment
Share on other sites

Η αρτιότητα προκύπτει από τους όρους δόμησης. Στο Φ.Ε.Κ. -υποθέτω ότι- υπάρχει και όριο αρτιότητας κατά παρέκκλιση.

Αν ρωτάς για κάποια γενική δυνατότητα απόκλισης από την αρτιότητα· (φυσικά και) δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά για το τοπογραφικό νομίζω ότι είναι 2%.

Για αρτιότητα δε νομίζω να υπάρχει απόκλιση.Λογικά σε αντιμετωπίζουν όπως στην εφορία.

299,99 θεωρείται μη άρτιο , ενώ 300,00+ είναι άρτιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.