Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολή Διακοσμητικής


Recommended Posts

Γειά σας!!!! Το ξέρω ότι έχουν γίνει κάποια παρόμοια θέματα στο φόρουμ, και μάλιστα συμμετείχα κιόλας μήπως και βοηθηθώ, αλλά επειδή άκρη δεν έβγαλα, είπα να κάνω κι εγώ ένα θέμα..

ΜΜ,λοιπόν. Καταρχήν, όπως θα καταλάβατε, ενδιαδέρομαι για τη διακοσμητική. Είμαι απόφοιτος λυκείου,(πέρσι έδωσα παν/νιες), και φέτος ξαναδίνω. Είμαι από θεωρητική όμως. Πήρα φυσικά μαθηματικά και άρχισα και σχέδιο.. Αλλά φοβάμαι.. Δε ξέρω αν θα μπορέσω να πιάσω τη σχολή, και γενικά.. Νιώθω λίγο χαμένη όσο να'ναι..

Υπάρχει καμιά σχολή ρε παιδιά (ή σε ΙΕΚ),που να είναι καλή; Κάπου διάβασα,ότι μόνο αυτή η σχολή που περνάς μέσω των Παν/νιων [η Εσωτερ. Αρχιτεκτ., Διακόσμησης & Σχ/σμού Αντικειμένων ( Πρώην Διακοσμητικής )], είναι καλή (η καλύτερη βασικά),και πως όλες οι υπόλοιπες δε συγκρίνονται καθόλου με αυτήν,και τζάμπα θα δίνεις τα λεφτά σου και πτυχίο δε θα έχεις στην ουσία.. Ισχύει κάτι τέτοιο;;Δεν υπάρχει καμιά καλή σχολή(ιδιωτική ξέρω γω) που να έχει επαγγελματική αποκατάσταση και ζήτηση,και να είναι εξίσου καλή με εκείνη τη σχολή;Και τα ΙΕΚ που υπάρχουν,είναι καλά ή όχι; Σας βομβάρδισα με ερωτήσεις ε; Σορρυ ρε 'σεις, αλλά σκέφτομαι πολυ σοβαρά να σταματήσω τα φροντιστήρια (να μην ξαναδώσω δηλαδή πάλι), και να πάω να γραφτώ σε καμια σχολή διακοσμητικής.. Ή, να πάω στη σχολή Ορνεράκης, και ύστερα, να πάω σε ΙΕΚ διακοσμητικής. Από την άλλη,υπάρχουν και οι κατατακτήριες, έτσι δεν είναι; Αλλά πάλι δε ξέρω τίποτα για κατατακτήριες κι έτσι....

Συγνώμη,ναι το ξέρω,σας έβαλα ένα κατεβατό να διαβάσετε(όσοι το διαβάσανε δηλαδή:P),αλλά θα είναι το μόνο μέρος που μπορώ να απευθυνθώ..

Ευχαριστώ κόλας!

Link to comment
Share on other sites

τα ΙΕΚ (δημόσια) που έχω τελειώσει( 2 φορες κιολας), κάνουν την δουλειά τους, αρκεί να έχεις όρεξη να παρακολουθήσεις, να μάθεις και να το κυνηγήσεις . Από τότε που τελείωσα (και τα δυο τμήματα) δεν έχω παράπονο από δουλειά, αλλά ευρείας φύσεως. τι εννοώ; μπες στο http://europass.oeek.gr/index.php?option=com_weblinks&catid=17&Itemid=41

και κοίταξε το "τεχνικός διακόσμησης" να δεις το τι μπορείς να κάνεις, όταν τελειώσεις τις σπουδές. οτι αλλο θες και μπορω να βοηθησω, ευχαριστως

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ενδιαφέρθηκα και εγω φέτος να πάω σε σχολή διακοσμητικής απο ιδιωτικό ιεκ και μάλιστα πήγα στον ομηρο ι κοπέλα με την οποία μιλήσα μου είπε οτι πλέον μετράνε και στο δημόσιο μόλις πάρεις και την πιστοποίση σαν δεύτερο πτυχίο μου είπε ότι όλοι οι σπουδάστες απασχολόυνται στον ισιωτικό τομέα και μάλιστα σ΄τα περίπτερα των επιπλοποιων. σίγουρα για τα δημόσια ιεκ μαθαίνεις καλύτερα και έχει περισσότερη βαρύτητα απο κει και πέρα δική σου η απόφαση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.