Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έξυπνο σπίτι.


antheos

Recommended Posts

Καλησπέρα!Είμαι στο τελευταιο ετος της σχολης μου και μου εχει ανατεθει μια πτυχιακη εργασια με θεμα <<το εξυπνο σπιτι>> και γενικα τα παντα γυρο απο το θεμα αυτο....(συστηματα,αυτοματισμοι,συνδεσμολογια....)Αν μπορει καποιος να με βοηθησει θα το εκτημουσα...Φυσικα εχω βρει κ'εγω καποια στοιχεια και την εχω ξεκινησει την εργασια αλλα ειναι τοσα πολλα που δεν μπορω να τα βαλω σε μια ταξη.Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αχ... τι μου θύμησες!!! Σνιφ.... Πόσα χρόνια περάσαν από τότε....

 

Για να μπορέσει κανείς να σε βοηθήσει βέβαια, πρέπει να ζητήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο!

 

Όπως θα έχεις δει και μόνος σου, και οι τεχνολογίες και οι τεχνικές είναι πολλές.

 

Και η ταπεινή μου άποψη είναι, πως ακόμα και η φιλοσοφία αλλάζει από εφαρμογή σε εφαρμογή....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα xaxa!!!

Aυτο εχω διαπιστωσει οτι οι τεχνολογιες που ειναι διαθεσιμες ειναι τοσες πολλες που δεν ξερω ποια ειναι η πιο ευκολα εφαρμοσημη.....καταλαβαινεις τι εννοω και εχω κολλησει.

Μελεταω οσο δεν εχω μελετησει ολα τα χρονια της φοιτησης μου......

 

Μελεταω τα συστηματα instabus,c-bus,dupline.Aυτο που θελω ειναι να τα περαθεσω οσο πιο καταννοητα γινεται,να περιγραψω την συνδεσμολογια τους κ.τ.λ.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω , απλά στείλε ένα E-mail μέσω της ιστοσελίδας μου

 

***********

Παρακαλώ απόφεύγετε την παράθεση "εμπορικών" ιστοσελιδών¨για να μην έχουμε ζητήματα και ενστάσεις περι διαφήμισης κλπ

Επικοινωνία μπορεί να γίνει και μέσω προσωπικών μηνυμάτων

Ευχαριστώ ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ευχαριστώ. μήπως ξέρει κανείς από που μπορώ να πάρω καμιά ιδέα για το θέμα της κατασκευής μου? θα πρέπει να κάνω μια μακέτα σπιτιού που να εκτελέι τις κυριότερες λειτουργίες ενός έξυπνου σπιτού.

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σου στείλω σε φωτογραφία την δικιά μου κατασκευή από την την τότε πτυχιακή μου με θέμα τα έξυπνα κτίρια.

Ήταν μια καλή κατασκευή και καλή ιδέα με χαμηλό κόστος , γύρω στα 250 Ευρώ μαζί με έξοδα του Hardware από οτι θυμάμαι.

 

Πρόσφατα έφταιξα ένα βίντεο για την αλληλεπίδραση του ανθρώπου με τα έξυπνα κτίρια, μια ανάπτυξη Software δηλαδή και το πώς πρέπει να σχεδιάζονται τέτοια προγράμματα για οθόνες αφής σε κτίρια.

 

Το Video μπορείτε να το δείτε εδώ: http://vimeo.com/7082013

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.