Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιστατικό στο Corkyra Beach Hotel


hryspiros

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Στα πλαίσια μεταπτυχιακής εργασίας ασχολούμαι με το περιστατικό του Corkyra Beach Hotel. (βλ. http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/6093714.stm για μια ανασκόπηση της υπόθεσης)

Θα ήθελα όποιος συνάδελφος έχει γνώση της υπόθεσης ή έχει ασχοληθεί με ανάλογες υποθέσεις να μοιραστεί τη γνώση του μαζί μου.

Ενδεικτικά κάποια θέματα:

- Στο http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/6209122.stm φαίνεται μια φωτογραφία του (όπως αφήνεται να εννοηθεί) μοιραίου Boiler. Μπορεί κανείς να αναγνωρίσει τη μάρκα;

- Έχει διενεργηθεί πραγματογνωμοσύνη από μηχανικό για το συγκεκριμένο συμβάν;

- Είναι δυνατόν για κάποιον πολίτη χωρίς έννομο συμφέρον να αποκτήσει πρόσβαση (νόμιμα εννοείται) σε στοιχεία της υπόθεσης (αστυνομικά αρχεία, δικογραφίες κλπ.) και με ποια διαδικασία; Να πω σε αυτό το σημείο ότι η υπόθεση δεν έχει φτάσει ακόμα στο ακροατήριο, μόλις πριν λίγες μέρες απαγγέλθηκαν οι οριστικές κατηγορίες.

- Ποια είναι τα κύρια σενάρια της διαρροής;

- Είναι δυνατή η πρόσβαση στο χώρο του συμβάντος; Χρειάζεται κάποια ειδική άδεια και ποια η σχετική διαδικασία;

 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. Όποιος επιθυμεί μπορεί να απαντήσει εδώ ή να στείλει μήνυμα στο ηλεκτρονικό μου ταχυδρομείο η διεύθυνση του οποίου είναι το όνομά μου σε αυτό το site ακολουθούμενο από yahoo.gr

 

Ευχαριστώ για την προσοχή σας

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.