Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ροπή αντοχής


 

Recommended Posts

εχω δει πολλες ασκησεις που υπολογιζεται η ροπη αντοχης και με δοκιμες και με πινακα CEB ανεξαρτητως αν υπαρχει θλιβομενος οπλισμος . και δεν υπαρχει διαφορα μεταξυ αυτον των 2 μεθοδων.απλα θελω να μαθω ποια ειναι η πιο ενδεδειγμενη μεθοδος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει διαφορά; Δεν νομίζω...Κάτι άλλο γίνεται.

Τέλοσπάντων, μόνο με εφελκυόμενο πας με CEB, αν έχεις και θλιβόμενο με δοκιμές.

Link to comment
Share on other sites

ασκησεις που εχω δει βρισκουν την ροπη αντοχης διατομης με εφελκυομενο οπλισμο , με δοκιμες αλλα και με πινακα CEB χωρις να υπαρχει διαφορα στο αποτελεσμα μεταξυ αυτων των 2 μεθοδων . τωρα οταν υπαρχει και θλιβομενος συμφωνω οτι πας μονο με δοκιμες.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν θες να εμβαθύνεις στο αντικείμενο, πάρε τα βιβλία των Αδελφών Ζαγκλή "Διαστασιολόγηση φορέων από οπλισμένο σκυρόδεμα", αλλά ετοιμάσου για περισσότερες πληροφορίες από όσες φανταζόσουν ότι μπορούν να υπάρχουν...

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει καποιος τροπος, στην περιπτωση που υπαρχει και θλιβομενος οπλισμος ,που να μπορω να ελεγξω αν η ροπη αντοχης ειναι που βρηκα ειναι σωστη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.