Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδέες για διπλωματική εργασία


simopeos

Recommended Posts

Γεια σας,

θέλω να κάνω τη διπλωματική μου χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της πολυκριτηριακής ανάλυσης και αξιολόγησης,αλλά δε μπορώ να καταλήξω καπου με σαφήνεια :???: . Τα θέματα που με ενδιαφέρουν περισσότερο είναι γύρω από την εξοικονόμηση ενέργειας σε κτίρια,ή κάποια γεωθερμική εγκατάσταση, σαν πρώτες μου ιδέες, χωρίς να αποκλείω άλλες περιπτώσεις για εφαρμογή της μεθόδου. Έχω μιλήσει βέβαια και με τον καθηγητή που μάλλον θα είναι ο επιβλέπων αλλά θα με ενδιέφερε πολύ αν κάποιος έχει ή είχε καποιες ιδέες ή έχει ασχοληθεί με τη μέθοδο αυτή. Όποια πρόταση θα είναι πολύτιμη.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

πολυκριτιριακή ανάλυση έτσι γενικά? υπάρχουν πάρα πολλές μέθοδοι. πολύ πάνω από 30.

 

Εξαρτάται σε τι επίπεδο θες να μελετήσεις κάτι, συνήθως από τις γνωστές ή electre III ή promethee ΙΙ. Η electre III είναι σαφώς πιο διαδεδομένη αλλά έχει ξεπάτωμα χωρίς software. την promethee δεν τη ξέρω.

 

Προσωπικά προτιμώ κάποια άλλη όχι τόσο γνωστή την οποία παραλλάσσοντας μπορείς να βγάλεις εκπληκτικά συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έλειπα αλλά θα σου απαντήσω τώρα.

 

αυτό που λες, δεν είναι software αλλά μέθοδος. Και μάλιστα ανήκει στη γενικότερη κατηγορία των ειδικών μεθοδολογιών.

 

Για τη γεωθερμία, νομίζω μία από τις outranking, κατά προτίμηση η electre III είναι η κατάλληλη, το πρόβλημα δεν φαίνεται και τόσο σύνθετο.

 

Για την εξοικονόμηση ενέργειας σε κτίρια αν πας να το διερευνήσεις πολυκριτηριακά, εκ πρώτης μου φαίνεται βουνό.

 

Πάντως αν δεν διευκρινήσεις την κλίμακα της διερεύνησης που θα κάνεις, μικρή σημασία έχουν τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.