Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι ταβέρνες, εκτός σχεδίου, θεωρούνται καταστήματα;


iliekater

Recommended Posts

Δες λίγο αυτό και περίμενε (ψάχνω κάτι)

http://www.domiki.gr/info/050315-1.htm

 

Το βρήκα!!!!!!!

 

Εγγρ-52714/3-12-01 (ΔΟΚΚ) Εγγρ-52714/01

Όροι δόμησης Κέντρων Διασκέδασης - Αναψυχής στην εκτός σχεδίου περιοχή

 

Μετά τα σχετικά έγγραφα των συναρμοδίων για το θέμα Διευθύνσεων Πολεοδομικού Σχεδιασμού και Νομοθετικού Έργου του ΥΠΕΧΩΔΕ, σας γνωρίζουμε ότι οι όροι δόμησης των Κέντρων Διασκέδασης - Αναψυχής στην εκτός σχεδίου περιοχή, διέπονται από τις διατάξεις του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 (ΦΕΚ-270/Δ/31-5-85), διότι αφ' ενός μεν το Αρθ-5 του παραπάνω προεδρικού διατάγματος εφαρμόζεται για κτίρια καταστημάτων (εμπορικών) και γραφείων, στα οποία δεν εμπίπτουν τα Κέντρα Διασκέδασης - Αναψυχής και αφ' ετέρου τα επί μέρους άρθρα του παραπάνω προεδρικού διατάγματος δεν αναφέρονται στην υπόψη χρήση.

 

Κάθε προηγούμενο έγγραφό μας με διαφορετικό για το θέμα περιεχόμενο, παύει να ισχύει.

 

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

Τμήμα Β

Ταχυδρομική Διεύθυνση: Μεσογείων και Τρικάλων 36

Ταχυδρομικός Κώδικας: 115 26 - Αθήνα

Τηλέφωνο: 210 69 29 903 - 5

 

Τελικά από το 2001 και όχι από το 2003! (Αλλά αν περάσει λίγο η ηλικία...)

Link to comment
Share on other sites

Camelot , σε ευχαριστώ . Όμως τι γίνεται με τις ταβέρνες ; Πού υπάγονται ;

Α , δεν πήγα να κοιμηθώ (που με ρώτησες) , απλά έφυγα διότι μου είπες πως θα το κοιτάζες άυριο ! :)

Συμπλήρωση : όμως τώρα θα πάω , διότι κλείνουν τα μάτια μου ...

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Δεν πειράζει, διάβασέ το αύριο.

Η ταβέρνα δεν είναι (και δεν μπορεί να είναι) κατάστημα εμπορικού χαρακτήρα!!! (όπως λέει το παραπάνω έγγραφο).

Είναι αίθουσα συνάθροισης κοινού υγειονομικού χαρακτήρα. Αλλά και αίθοσα συνάθροισης κοινού να ήταν χωρίς να είχε υγειονομικό χαρακτήρα πάλι θα πήγαινε με το άρθρο 1.

Link to comment
Share on other sites

Camelot , το ξέρεις πως αν τα παραπάνω τα ισχυριστώ στην δικιά μας Πολεοδομία θα γελάνε μαζί μου ; Μην με παρεξηγήσεις , και εγώ ασπάζομαι αυτά που λες , διότι πολύ απλά μου φαίνονται λογικά , τι περισσότερο ; Και όμως , αυτοί είναι τόσο συνηθισμένοι που αφμιβάλω πως θα μπορέσω να τους αλλάξω γνώμη ... :(

Link to comment
Share on other sites

iliekater

(Μόλις γύρισα και βρίσκω χρόνο για να σου απαντήσω λόγω της ημερίδας στο Πολυτεχνείο και μιας εκδήλωσης της ομάδας «Θαλής και Φίλοι» όπου έπρεπε να πάω).

Σου το είπα χθες διακριτικά:

"Οι ταβέρνες μπορούν να θεωρηθούν Κέντρα διασκέδασης εφόσον (στη μελέτη) θα διαθέτουν πίστα χωρού και χώρο ζωντανής μουσικής χωρίς απαραίτητα να είναι μπουζουκτσίδικα".

Στο λέω ξεκάθαρα: αν στη μελέτη σου δείξεις ότι ο χώρος σου δεν είναι απλά χώρος εστίασης αλλά περιέχει πίστα χωρού, χώρο ορχήστρας για ζωντανή μουσική, είσοδο, βεστιάριο, ξεχωριστή κουζίνα κ.λπ. τότε μπορείς να το χαρακτηρίσης κέντρο διασκέδασης και να τύχεις όλων των ευεργετημάτων του Άρθρου 1.

Άλλωστε στο έγγραφο που σου έστειλα αναφέρει με σαφήνεια

«...διότι αφ' ενός μεν το Αρθ-5 του παραπάνω προεδρικού διατάγματος εφαρμόζεται για κτίρια καταστημάτων (εμπορικών) και γραφείων, στα οποία δεν εμπίπτουν τα Κέντρα Διασκέδασης - Αναψυχής και αφ' ετέρου τα επί μέρους άρθρα του παραπάνω προεδρικού διατάγματος δεν αναφέρονται στην υπόψη χρήση»

Δηλαδή διευκρινίζει ότι στο Άρθρο 5 εμπίπτουν τα Καταστήματα που έχουν εμπορική χρήση ή εμπορικό χαρακτήρα!!! Η δική σου χρήση (Ταβέρνα ή Εστιατόριο) δεν έχει εμπορική χρήση.

Δεν βλέπω το λόγο γιατί να γελούν στην Πολεοδομία μας. Κάνεις εφαρμογή της Νομοθεσίας και αν φέρουν αντίρρηση θα ήθελα να ξέρω που θα τη στήριζαν.

Στη θέση σου (αν θα ήθελα να κάνω χρήση του Άρθρου 1) θα το χαρακτήριζα Κέντρο διασκέδασης.

Link to comment
Share on other sites

Camelot , σε ευχαριστώ για την συνομιλία , αποκόμισα χρήσιμα πράγματα ! . Όταν έρθει η ώρα , θα σε ενημερώσω για το τι έγινε !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.