Μετάβαση στο περιεχόμενο

loutsiana

Members
  • Περιεχόμενα

    7
  • Εντάχθηκε

  • Τελευταία επίσκεψη

Φήμη στην κοινότητα

1 Ουδέτερη

Σχετικά loutsiana

  • Κατάταξη:
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Γυναίκα
  • Τοποθεσία
    ιωάννινα
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Διπλ. Αρχιτέκτων Μηχανικός
  1. Καλησπέρα σας, Σε διωροφο κτίριο με χρήση ξενοδοχείου Τμημα του ισογείου Χαρακτηρίζεται ως υπόγειος χώρος Και δεν προσμετράται στον ΣΔ , Σε αυτόν τον υπόγειο χώρο έχουμε πρόσβαση εξωτερικά , Θα μπορούσα μέσω του να έχω προσβαση στα δωμάτια αλλά να μην μετρήσω το διάδρομο αυτο στον συντελεστή δόμησης; Στην ουσία αναφέρομαι σε πρόσβαση κυρίου χώρου από βοηθητικό ο οποίος και δεν προσμετράται στο συντελεστή. Υπάρχει κάποιο άρθρο του νοκ που το απαγορεύει δεν μπορώ να το βρω.
  2. Pavlos 33 σε ευχαριστώ πολύ αλλά μετά από ψάξιμο βρήκα ότι και η δημοτική οδός είναι χαρακτηρισμένη οπότε επανέρχομαι στο σενάριο των δυο προσώπων και της επιμονής της υπηρεσίας για τη δυσμενέστερη περίπτωση. Που το βασίζουν? Ξέρει κανείς? Παρεπιπτόντως μιλάω για υπόσκαφα κτίρια τα οποία κατά τη γνώμη μου και άσχετα από τη συγκεκριμένο θέμα με το γήπεδο θα έπρεπε να αντιμετωπίζονται διαφορετικά ως προς τις αποστάσεις από το δρόμο είτε από τα όρια γιατί στην ουσία πρόκειται για διαμόρφωση. Σας ευχαριστώ πολύ, κάθε γνώμη καλοδεχούμενη
  3. pavlos 33 σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Αυτό που ίσως δεν κατάλαβες σωστά είναι οτι το γήπεδο έχει 2 πρόσωπα και δεν τίθεται θέμα οπίσθιας απόστασης. Γιατί λοιπόν θεωρούμε πρόσωπο γηπέδου την πλευρά 31,80 και όχι την πλευρά 18,00μ. ώστε να ισχύσουν τα 2,5μ? (κατα τα άλλα νατούρα, σχοαπ κλπ είμαι οκ) και κάτι άλλο αν τελικά μετράει στις μέρες μας: ο οδηγός ορθής συμπεριφοράς δημοσίων υπαλλήλων σελ. 16 "Η διακριτική ευχέρεια6 αποτελεί μέρος της νόμιμης δράσης του δημοσίου υπαλλήλου. Όταν ο νόμος ή οι σχετικές διατάξεις επιτρέπουν ή παρέχουν τη δυνατότητα στο δημόσιο υπάλληλο να επιλέξει μεταξύ περισσοτέρων νομίμων λύσεων, που δεν βλάπτουν το δημόσιο συμφέρον, αυτός οφείλει να επιλέξει την επιεικέστερη, για τον πολίτη, λύση." Καλημέρα και σας ευχαριστώ και πάλι
  4. Επειδή σας βλέπω ενημερωμένους με το θέμα θα ήθελα κι εγω τη βοήθειά σας. Εκτός σχεδίου με ημερομηνία δημιουργίας πριν το 1962. πρόσωπο σε νεα επαρχιακή 18μ. και ακριβώς απέναντι, πρόσωπο σε χαρακτηρισμένη παλαιά επαρχιακή 31,80μ. Τι πλάγιες αποστάσεις κρατάω? Ισχύουν και οι δύο περιπτώσεις 2,5μ-5,0μ. Η άποψη της υπηρεσίας είναι οτι θα πρέπει να τηρήσω το δυσμενέστερο. Υπάρχει κάπου που να αναγράφεται αυτό (οτι ισχύει το δυσμενέστερο)? Πάντα είχα την εντύπωση πως η νομοθεσία είναι υπέρ του πολίτη. Θα ήθελα τη γνώμη σας Σας ευχαριστώ
  5. Καλησπέρα, χρειάζομαι τη βοήθειά σας στο παρακάτω θέμα. Οικόπεδο εμβαδού 5949τμ τμήμα του οποίου 275,08τμ είναι εντός ορίων οικισμού (διάσπαρτο τμήμα), τμήμα 62,31τμ εντός ορίων οικισμου (συνεκτικό τμήμα) και το υπόλοιπο 5612τμ εκτός ορίων οικισμού. Το 2007 γίνεται κατάτμηση και προκύπτει τμήμα Α εμβαδού Χ και τμήμα Β εμβαδού1493,26 εκ των οποίων 259τμ εντός οικισμού (διάσπαρτο τμήμα με αρτιότητα 1000) και 1233τμ εκτός οικισμού. Με το ίδιο συμβόλαιο γίνεται πώληση του τμήματος Β (που με ενδιαφέρει για έκδοση άδειας δόμησης). Ερώτημα 1: Η κατάτμηση είναι έγκυρη? Στο τμήμα Β προκύπτουν δύο μη άρτια οικόπεδα η μήπως ισχύει το παρακάτω? (Θεωρητική αρτιότητα κλπ) Π.Δ. της 24-4/3-5-1985 (ΦΕΚ 181 Δ'), άρθρο 7 παρ. 1 διατύπωση 1. Εάν ιδιοκτησία εμπίπτει εν μέρει εντός του ορίου οικισμού και εν μέρει εκτός αυτού, τότε στην περίπτωση που το εντός του ορίου τμήμα δεν έχει την αρτιότητα που ορίζεται με την απόφαση του Νομάρχη, θεωρείται ότι εντός του ορίου περιλαμβάνεται τμήμα της ιδιοκτησίας μεγέθους που αντιστοιχεί στην αρτιότητα αυτή", δίνει τη δυνατότητα οικοδόμησης, των ιδιοκτησιών που έχουν τις προϋποθέσεις αυτές, με πολεοδομικά μεγέθη (κάλυψη και δόμηση) των αρτίων σύμφωνα με την σχετική απόφαση Νομάρχη, γηπέδων. Δεν τροποποιείται το όριο του οικισμού και δεδομένου του ενιαίου του γηπέδου και του γεγονότος ότι η γραμμή του ορίου του οικισμού δεν δημιουργεί κατάτμηση αλλά χωρίζει την ιδιοκτησία σε δύο τομείς (εντός οικισμού και εκτός σχεδίου), ανάλογα με το πού τοποθετείται η οικοδομή, εφαρμόζονται όλοι οι όροι περιορισμοί δόμησης και χρήσεις, που ισχύουν στον τομέα αυτόν. Ερώτημα 2: Αν η οικοδομή τοποθετηθεί πάνω στο όριο που τέμνει τον οικισμό με τι όρους δόμησης χτίζω? Λόγω σχήματος οικοπέδου δεν μπορώ να τοποθετηθώ ούτε στο εντός ούτε στο εκτός τμήμα .(δεν έχω τις ελάχιστες αποστάσεις). Η πολεοδομία δεν μου δίνει απάντηση στα παραπάνω καθότι «δεν γνωρίζει», συνάδελφοι τοπογράφοι μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα η κατάτμηση είναι άκυρη, εγώ (αρχιτέκτονας) χρειάζομαι μία οριστική απάντηση για να ξέρω τι θα πώ στον πελάτη. Έχω διαβάσει αρκετά αλλά δε βγάζω άκρη. Γνωρίζει κάποιος κάτι? Το μόνο που βλέπω πλέον σαν λύση είναι να καταθέσω φάκελο έγκρισης δόμησης για να ζοριστούν στην πολεοδομία να μου απαντήσουν. Αν χρειάζεται μπορώ να ανεβάσω και το τοπογραφικό του συμβολαίου. Σας ευχαριστώ πολύ
  6. σας ευχαριστώ για τη βοήθεια. Στην ΥΔΟΜ όντως δε δέχονται το υπόλοιπο 0,01 οπότε δεν μπορώ να προχωρήσω αλλά θα ήθελα να μάθω γιατί σε αυτές τις περιπτώσεις ελέγχεται όλη η οικοδομή βάσει ΝΟΚ?
  7. Σύμφωνα με το αρ. 11 παρ. 6δ του ΝΟΚ τα κλιμακοστάσια δεν προσμετρούν στη δόμηση. Σε οικοδομική άδεια που εκδόθηκε πριν το 4030/12 (Φεβρουάριος 2012) μπορεί να γίνει αναθεώρηση και να συμπεριληφθούν τα τετραγωνικά των κλιμακοστασίων στην pilotis? Επίσης το υπόλοιπο του συντελεστή μου είναι 0,01μ. Στο ΝΟΚ γίνεται λόγος μόνο για προσθήκες καθ' ύψος και για υπόλοιπο συντελεστή δόμησης χωρίς να διευκρινίζεται πόσο πρέπει να είναι. Γνωρίζει κάποιος κάτι πάνω σε αυτό? Στο τεύχος οδηγιών δεν υπάρχει κάτι πιο αναλυτικο
×

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.