Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεο ασφαλιστικο - εγγραφη στο ΤΕΕ/Τσμεδε αλλα οχι εναρξη στην εφορια


kazuper

Recommended Posts

Γειά σας,

 

 

Εχω γραφτεί τον Ιουλιο του 14 στο ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ αλλα δεν έχω κανει εναρξη στην εφορία - δεν εχω μπλοκακι περιμενα να κατσει καποια δουλεια για να κανω εναρξη

Μεχρι τωρα δεν εχω βρει εργασία αλλα δεν χρωσταω εισφορες καθοτι τα πληρωναν οι γονεις.....

(Προσωπικά δεν ηθελα να γραφτω χωρις δουλεια αλλα οι γονεις επεμειναν γιατι εχω καποια θεματα υγιειας και δεν ηθελαν να μεινω χωρις ασφαλεια)

Τώρα με το νεο ασφαλιστικο τι πρεπει να κανω? Μπορω να συνεχισω οπως πριν η πρεπει υποχρεωτικα να κανω εναρξη?

Επίσης θα πρεπει να πληρωσω τα 650 ευρω? ενας φιλος που εκανε εναρξη το 15 δεν τα πληρωσε γιατι ήταν μεσα στην πρωτη πενταετια. Αυτο ισχυει ακομα η οχι?

 

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων

 

 

επισης ειμαι μεγαλης ηλικιας - 35 αυτον τον ιουλιο - θα ισχυει ακομα το οτι αλλαζεις κατηγορια στα 35 ασχετα με το εαν δεν εχεις κλεισει 5ετια και με το νεο νομο?

Edited by kazuper
Link to comment
Share on other sites

με το παλαιό ασφαλιστικό σύστημα δεν είχες υποχρέωση να κάνεις έναρξη εργασιών καθόλου και ποτέ αν για δικούς σου λόγους δεν ήθελες

στο τέλος έπαιρνες σύνταξη κανονικά.

ήταν σαν αυτασφάλιση 

 

με τον νέο νόμο δεν ξέρω τι γίνεται και δεν ξέρω αν μπορεί κάποιος να κάνει αυτασφάλιση

 

νομίζω ότι η απαλλαγή των 650 ευρώ για την πρώτη πενταετία ισχύει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Τα 650€ ισχύουν μετά 5 χρόνια από έναρξη

Μένεις ως έχεις αν θέλεις όμως πρέπει να καταβάλεις τις εισφορές για κατώτερο εισόδημα (λογίζονται σαν 586 το μήνα) το οποίο είναι κάπου 117€ το μήνα πλέον νομίζω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα 650€ ισχύουν μετά 5 χρόνια από έναρξη

Μένεις ως έχεις αν θέλεις όμως πρέπει να καταβάλεις τις εισφορές για κατώτερο εισόδημα (λογίζονται σαν 586 το μήνα) το οποίο είναι κάπου 117€ το μήνα πλέον νομίζω

 

 

Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk

Το 117€ (που αντιστοιχεί σε 20%) από που προκύπτει? Εννοώ δεν θα έπρεπε να προσθέσεις και τα υπόλοιπα ποσοστά εισφορών (υγεία, επικουρική, εφάπαξ, ΟΑΕΔ)?

 

Έχω μία σχετική απορία. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με ανοιχτά βιβλία χωρίς να είμαι μισθωτός. Αν κάνω τώρα διακοπή στην εφορία για 31.12.2016, θα υπολογιστούν διαφορετικά οι εισφορές μου από το ΕΦΚΑ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.