Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια αποθήκης - βοηθητικού χώρου κατοικίας


theotsi1

Recommended Posts

Γεια σας. Είμαι συνάδελφος Πολ. Μηχανικός. Παρακαλώ εαν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει στο εξής.

Πελάτης μου θέλει να κατασκευάσει αποθήκη εντός του οικοπέδου του το οποίο βρίσκεται εντός σχεδίου (Μέγαρα). Το κτίσμα θα χρησιμεύσει για αποθήκευση των υλικών της δουλειάς του (κατασκευάζει και πουλάει τέντες). Η ερώτησή μου είναι τι μελέτες πρέπει να υποβάλλω στην Πολεοδομία? Είναι όλες όπως αυτές για μια κατοικία? Εντός του οικοπέδου βρίσκεται και η κατοικία του πελάτη. Η αποθήκη θα είναι ανεξάρτητη και δεν υπάρχουν προβλήματα με Δ. Στα Μέγαρα επίσης έχουμε και Αρχαιολογία. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν είμαι σίγουρη αν θεωρείται άδεια προσθήκης ή νέας οικοδομής. Διευκρίνισέ το με την Πολεοδομία για τον τίτλο.

Πάντως σίγουρα χρειάζεσαι αρχιτεκτονικά και στατικά.

Μάλλον και παθητική πυροπροστασία.

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος μάλλον θα είναι:προσθήκη κατ' επέκταση ανεξάρτητης ... αποθήκης και διευκρινίζεις τους ορόφους (ισόγεια, διόροφη κ.λ.π).

Θα χρειαστείς όλα τα σχέδια και τις άδειες που αφορούν στο οικόπεδο, ό,τι έχε εκδοθεί μέσα σε αυτό μέχρι τώρα.

Καταθέτεις και αρχαιολογία για εγκρίσεις (σε κάποιες περιοχές των Μεγάρων έχει και τις δύο: βυζαντινών - κλασικών μνημείων)

Ό,τι θα έκανες για κατοικία , σχέδια ,τοπογραφικά ,διαγράμματα κ.λ.π. η διαφορά είναι στη χρήση του κτίσματος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.