Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί λεκανών απορροής ακαθάρτων : (Υδραυλική πόλεων)


Toposauros

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να μου λυθεί μια απορία για τον σχεδιασμό τους :

Κανονικά , για μικρούς οικισμούς, η λεκάνη απορροής σχεδιάζεται ως πολύγωνο, που για όρια έχει τα άκρα του οικισμού , και εξωτερικά 2 σημεία αντιδιαμετρικά του οικισμού ,προς την κοντυνότερη κλειστή ισουψή καμπύλη. Ως εδώ όλα καλά , ωστόσο πρέπει ( εδώ δεν είμαι σίγουρος ) τα ποτάμια και τα ρέματα που περνάνε ή καταλήγουν στον οικισμό να μην είναι εντός της . Σε ένα συγκεκριμένο οικισμό που έχω , υπάρχουν ρέμματα και/ ή ποτάμια απο κάθε μερία τριγύρω του ,τα οποία καταλήγουν και περνάνε απο αυτόν , οπότε είναι αδύνατο να μην συμπεριληφθούν εντός της λεκάνης απορροής μερικά , ακόμα και αν δεν τοποθετηθούν αντιδιαμετρικά τα εξωτερικά σημεία . Οι απορίες μου είναι οι εξής :

1) Συμμετέχουν τελικά και τα ρέμματα , ή μόνο τα ποτάμια ( λογικά μου φαίνεται και τα 2 αλλα τέλοσπάντων )

2) Εάν όντως ο κανόνας αφορά και τα δύο , Τι κάνω στην περίπτωση που δεν μένει "ελεύθερη μεριά?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.