Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη μεταλλικού πυλώνα για μετεωρολογικό σταθμό


 

Recommended Posts

Γεια σας από ένα νέο μέλος του φόρουμ.

 

Θα ήθελα τα φώτα σας στο παρακάτω πρόβλημα που αντιμετωπίζω:

 

Πρόκειται για μελέτη μεταλλικού πυλώνα για μετεωρολογικό σταθμό, δηλαδή έναν πυλώνα (πχ ένα δοκάρι) σε μια βάση που πάνω του θα στηριχθούν διάφορα αισθητήρια με μικρό βάρος.

Επειδή δεν είμαι πολιτικός μηχανικός και δεν γνωρίζω τα αντίστοιχα προγράμματα μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο? Ή εναλλακτικά επειδή το πρόβλημα είναι πολύ απλό κάποια άλλη λύση?

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Ειναι στα πλαισια σπουδαστικής εργασίας?

 

Θέλεις απλά να κάνεις μια μελέτη?

 

Θελεις πρακτικά να στησεις εναν ιστό?

 

Ανάλογα με το τι θες να κάνεις, ισως σε βοηθησει σε πρώτη φάση αυτό εδω:

 

http://www.2en.gr/

 

Ειναι για ανεμολογικους ιστούς, υποθετω κατι αναλογο ψαχνεις

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Είναι πράγματι στα πλαίσια σπουδαστικής εργασίας.

Θέλω απλώς μια μελέτη για μεταλλικό ιστό ύψους περίπου 3-4 μέτρα που πάνω του θα συνδεθούν αισθητήρια βάρους 5 κιλών περίπου.

Η σελίδα που μου ανέφερες ενδιαφέρουσα αλλά δεν είναι αυτό που ψάχνω γιατί εγώ χρειάζομαι κάποιο πρόγραμμα για να κάνω την μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαίσια αντίστοιχης εργασίας συμφοιτητή μου στα ΤΕΙ Σερρών που είχε αναλάβει ίδια εργασία του είχα κάνει τη μελέτη (υπολογισμός ιστού,πλάκα έδρασης, κοχλίες ) εφαρμόζοντας απλούς τύπους που εφαρμόζαμε σε αντίστοιχες εργασίες της Σχολής. Δυστηχώς δεν θυμάμαι ποιούς ακριβώς είχα χρησιμοποιήσει μια και έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε και έκτοτε δεν έχω χρησιμοποιήσει. Στην μελέτη που προανέφερα ο ιστός τοποθετήθηκε τελικά στην ταράτσα του κτιρίου με πρόβλεψη για να μπορεί ο πυλώνας να κατέβει ώστε να μπορούν να συντηρούνται τα όργανα με ασφάλεια. Η λύση που είχαμε δώσει ήταν μεντεσέδες στην μία πλευρά του ιστού και εφαρμογή από την άλλη πλευρά σε κατάλληλο ύψος συρματοσχοίνων κατάλληλης διαμέτρου. Η κάθοδος του ιστού γινόταν από μηχανισμό τύπου ανάσυρσης σκαφών με συρματόσχοινο το οποίο κατά την κάθοδο ξετυλιγόταν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλετε προγραμμα να λύσετε μια μονοπακτη δοκό σε κάμψη με συγκεντρωμένη μάζα στην κορυφή?

και να βγάλετε μια αγκύρωση?

Φίλε μου καντο με το χεράκι. Πάρε την μηχανική δίπλα και ξεκινά

Έτσι θα μάθεις, γιατί κάποια μέρα όταν κοπεί το ρεύμα τι θα κάνετε? :)

Καλές σπουδές

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.