Μετάβαση στο περιεχόμενο

24ωρη κατανάλωση ενός netbook


xarhsk

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω ένα netbook με χαρακτηριστικά του μετασχειματιστή που λένε 20V με 2Α. Θα ήθελα να μάθω την 24ωρη κατανάλωση σε ΚWh αυτου του PC. Αρα αν κάνω μια απλή σκέψη:

 

P=V*I=20*2=40W, αρα 40W*24h=960Wh= 0,96KWh Αρα για 1 24ωρο χρειάζομαι 0.96KWh για να λειτουργει ολο το 24ωρο το PC μου?

 

Παρακαλω απαντήστε μου αν είναι σωστος ο συλλογισμός μου και αν κανω λάθος διορθώστε με. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγεθη που αναγραφονται στο τροφοδοτικο ειναι τα ονομαστικα χαρακτηριστικα του τροφοδοτικου αυτου.

Ο υπολογιστης τραβαει λιγοτερο ρευμα, αναλογα με τις εργασιες που εκτελει, τα υποσυστηματα που δουλευουν, φωτεινοτητα οθονης κτλ.

**********

Αξιοπιστα και πρακτικα μπορεις να μετρησεις τι ισχυ ζηταει ο υπολογιστης με ενα watt-όμετο

Δεν θα καψεις πανω απο μια κιλοβατωρα παντως.

 

Συμπληρωσε και την ειδικοτητα σου στο προφιλ σου οπως κανουμε ολοι.

Link to comment
Share on other sites

έχεις υπολογίσει την μέγιστη δυνατή ενέργεια που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό σου σε μια μέρα, αυτή η κατανάλωση δεν θα συμβεί ποτέ αφού δεν γίνεται να έχεις διαρκώς την μεγίστη κατανάλωση στο netbook (περίπου 20W) και ταυτόχρονα να φορτίζεις διαρκώς την μπαταρία. Η πραγματική κατανάλωση είναι πολύ μικρότερη (7-15W) αλλά πρέπει να προσθέσεις και τις απώλειες στο τροφοδοτικό (μερικά W) .

 

@ckiriako οι τιμές 20V/2A είναι DC στην έξοδο του τροφοδοτικού, δεν υπάρχει συνφ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.