Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συγκρότηση λεβητοστασίου


Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα αν είναι εύκολο κάποιος να μου εξηγήσει τον τρόπο λειτουργιας μια τετράοδης και μια τρίοδης βάνας και ποια από τις δύο χρησιμοποιούμε για ενδοδαπέδια θέρμανση. Ξέρω ότι τετράοδη χρησιμοποιούμε όταν έχουμε ενδοδαπέδια και σώματα μαζί. Ισχύει αυτό;

Επίσης ξέρω ότι οι διατομές των σωληνώσεων ξέκινάνε από μεγαλύτερο Φ και συνήθως όσο ανεβαίνεις στα επίπεδα τησ οικοδομής το Φ μειώνεται. Και τώρα άκουσα ότι στη τρίοδη το Φ του σωλήνα από τον λέβητα μέχρι την βάνα πρέπει να είναι μικρότερο συγκριτικά με το Φ μετά τη βάνα. Μπορεί κάποιος να το επαληθεύσει ή να το διαψεύσει;

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε φιλε

 

η χρηση των τριοδων- τετραοδων βανων ειναι οτι καλυτερο για οιοδηποτε συστημα θερμανσης(ενδοδαπεδια-σωματα-κ.ο.κ). το μονο απαγορευτικο ειναι το κοστος. οσο αναφορα για τις διατομες επειδη ειναι λιγο δυσκολο να σου το εξηγησω, θα αντρεξεις σε τεχνικο εγχειριδιο της centra(honeywell). αυτο θα το προμηθευτεις απο ενα εμπορικο καταστημα με τα ειδη αυτα. μεσα θα βρεις τα διαγραμματα υπολογισμων.προσεξε το υψος της βανας να ειναι 0,8-1,00μ απο το σωληνα επιστροφης στο λεβητα.

το καλυτερο βεβαια ειναι η χρηση της τετραοδης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.