Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα σε οικόπεδο εντός οικισμού 2000 κατ με πρόσωπο σε μονοπάτι


Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας για μια περίπτωση που αντιμετωπίζω σε οικόπεδα εντός οικισμού μέχρι 2000 κατ. (ΦΕΚ 181Δ/3-5-85) Πρόκειται για οικόπεδα που προέρχονται από διαδοχική συνένωση μικροτερων τμημάτων με αγορές που γίνανε το 1932 και από τα οποία φαίνεται με αντιπαραβολή της περιγραφής των ακινήτων ότι υπήρχε δρόμος που περνούσε ανάμεσα τους και ο οποίος φαίνεται και σε Α/Φ του 1945 και ήταν ο μοναδικός δρόμος που έδινε πρόσβαση σε εκκλησία (που είναι και όριο του οικισμού) και έδινε πρόσβαση και στα υπόλοιπα οικόπεδα της περιοχής. Από το 1971 έχει γίνει ο μοναδικός χωματόδρομος του χωριού ο οποίος ακολουθεί ένα τμήμα μόνο του πιο πάνω μονοπατιού και σε κάποια σημεία αποτελεί νεα διάνοιξη, ενώ η πρόσβαση προς την εκκλησία γίνεται ακόμα από το μονοπάτι που όμως δεν χρησιμοποιείται συχνά(ας είναι καλά αυτοί που διώξαν το κόσμο από τα χωριά).Ζητάω λοιπόν με όλα τα στοιχεία που αναφέρω βεβαίωση αρτιότητας από την πολεοδομία για τα οικόπεδα του ιδιοκτήτη που έχουν πρόσωπο στο μονοπάτι (σήμερα 2) και μου δίνουν προφορικά αρνητική απάντηση και μου λένε να στείλω φάκελο σε ΣΧΟΠ όπου η εισήγηση (για την ύπαρξη του μονοπατιού) από την τοπική πολεοδομία θα είναι αρνητική Μπορεί αυτό να συμβεί αφού είναι σαφή η περιγραφή του δρόμου σε συμβόλαια του 1932 και φαίνεται σε Α/Φ του 1945 και υπάρχει αποτυπωμένος στο 1/5000 της ΓΥΣ ;

ΥΓ να συπληρώσω ότι έχω βεβαίωση του δήμου με απόφαση δημοτικού συμβουλίου , ενώ υπάρχει καινούργιο συμβόλαιο με τον μονοπατι αφού υπάρχει και ο συμβολαιογράφος παρά τις σχετικές εγκυκλιους του συλλόγου τους για καινούργιους δρόμους και παραχωρήσεις το ανάφερε (αφού περιγραφόνταν σε παλαιότερα συμβόλαια)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γιώργο είναι απαραίτητη η γνωμάτευση του ΣΧΟΠ της Νομαρχίας (όχι οποιουδήποτε άλλου πχ Αιγαίου). Βάση αυτής της απόφασης θα σου πει το ΟΚ η Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί αυτό να συμβεί αφού είναι σαφή η περιγραφή του δρόμου σε συμβόλαια του 1932 και φαίνεται σε Α/Φ του 1945 και υπάρχει αποτυπωμένος στο 1/5000 της ΓΥΣ ;

 

Σου είπαν για ποιόν λόγο θα δώσουν αρνητική εισήγηση? με τα παραπάνω λογικά θα είσαι οκ, αλλά τον τελικό λόγο έχει ο ΣΧΟΠ.

 

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν μου είπαν (αφού δεν είχε καν μελετήσει τον φάκελο παρά μόνο προφορικά είχα αναπτύξει το θέμα) Υποθέτω ότι υπάρχει φόβος μετά τις εγκυκλίους της Μπιρμπίλη σχετικά με την ύπαρξη ή όχι των δημοτικών (κοινοτικών ) οδών

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.