Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τοπογραφικό για Συμβόλαιο


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση
  • 2 months later...

Να ρωτήσω πάνω σε αυτό το θέμα, τοπογραφικό για συμβόλαιο

είναι οι πρώτες τοπογραφικές εργασίες μου, οπότε οποιαδήποτε πληροφόρηση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Σε ένα οικόπεδο εντός οικισμού, υπήρχε κτίριο προ του '55, ο σημερινός ιδιοκτήτης το αγόρασε το '86 και αφού γκρεμίστηκε το κτιριο το έχτισε με τσιμεντόλιθους, χωρίς όμως άδεια. Το σπίτι ηλεκτροδοτείται κανονικά, αλλά στα χαρτιά συνεχίζει να φαίνεται ως προ του '55. Τώρα μου ζήτησαν να κάνω τοπογραφικό για μεταβίβαση. Τι γίνεται τώρα; το δηλώνω ως αυθαίρετο; ή το αφήνω ως προ του '55 όπως είναι; ρώτησα συνάδελφο και μου είπε να το δηλώσω ως προ του '83.

Ποιά είναι η σώστη λύση, για να μην βρεθώ εγώ και ο ιδιοκτήτης εκτεθιμένοι. Εαν το δηλώσω ως αυθαίρετο, θα έχει προβλήματα από την πολεοδομία ή σε περιπτώσεις μεταβιβάσεων δεν ασχολείται η πολεοδομία; Είναι καλός φίλος και δεν θα ήθελα να του δημιουργήσω προβλήματα.

 

 

Μία άλλη περίπτωση, σε ένα γήπεδο, ένα μικρό μέρος του γηπέδου έχει πρόσωπο σε κοινοτικό δρόμο και βρίσκεται εντός οικισμού, αλλά το μεγαλύτερο μέρος είναι εκτός οικισμού. Στο εντός οικισμού μέρος υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή απο τσιμεντόλιθους που χρησιμοποιείται ως αποθηκή η οποία κατασκευάστηκε το 1959. Για την μεταβίβαση του το αυθαίρετο αυτό κτίσμα θα το δηλώσω ως προ του '83;

Σε αυτήν την περίπτωση, αφού πρόκειται μόνο για μεταβίβαση, πρέπει να ενημερωθεί η πολεοδομία από τον συμβολαιογράφο και να πληρώσουν κάποιο πρόστιμο;

ή μήπως πρέπει να το αναφέρω εγώ στην πολεοδομία;

 

 

Σχετικά με τις αμοιβές, ισχύει ότι πρέπει να γίνεται η διαδικασία μέσω ΤΕΕ;

ρώτησα συνάδελφο που ασχολείται πολύ με τοπογραφικά και μου είπε, ότι δεν χρειάζεται ενημέρωση στο ΤΕΕ σε τέτοιες περιπτώσεις, απλά κόβω ένα τιμολόγιο στον εργοδότη, το τοπογραφικό το δηλώνω στο ΤΕΕ όταν προκειται για οικοδομική άδεια.

 

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία, ενημέρωση, που ίσως την θεωρείται δεδομένη και ασήμαντη θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αποτυπώσεις ότι υφίσταται στο ακίνητο να υπολογίσεις την επιφάνεια των κτισμάτων και να γράψεις την παλαιότητά τους Εγώ αν το έβλεπα με τσιμεντόλιθους δεν θα το χαρακτήριζα παλαιό κτίσμα (προ του 1955) Το αν έχουν άδεια ή όχι νομίζω ότι δεν αφορά την σύνταξη του Τ.Δ. αλλά το ίδιο τον ιδιοκτήτη αφού πιθανώς να το ζητήσει ο συμβολαιογράφος (στέλεχος άδειας) Εσύ έχεις ευθύνη να αποτυπώσεις ότι κτίσμα υπάρχει ανεξάρτητα αν έχουν ή όχι άδεια Αν έχει χαρακτηριστεί αυθαίρετο κάποιο κτίσμα με έγγραφο από πολεοδομία εγώ το αναφέρω στο τ.δ. Αφού ολοκληρώσεις την εργασία υπολογίζεις το κόστος με βάση των κώδικα αμοιβής (π.χ. 696) και εκδίδεις απόδειξη παροχής υπηρεσιών που δίνεις στο πελάτη Καλές δουλειές συνάδελφε

Link to comment
Share on other sites

Οπως ακριβώς στα είπε ο συνάδελφος ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛ. Σε καμία περίπτωση μην υποκύψεις σε προτροπές πελάτη και συμ/φου και αποκρύψεις κτήρια ή μόνιμες κατασκευές στα γήπεδα για τα οποία συντάσσεις τοπογραφικά διαγράμματα!

Καλές δουλείες και απο εμένα!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον.

 

Οταν λέμε να γράψω την παλαιότητα τους, στην συγκεκριμένη περίπτωση να τα χαρακτηρίσω προ του '83; ή θέλει συγκεκριμένη χρονολογία κατα την οποία κατασκευάσθηκαν;

 

όταν ζήτησα τους όρους δόμησης του οικισμού και πήρα και τον χάρτη, είδα ότι το κτίσμα που είχε χτιστεί το 1960 και δεν δηλώθηκε ποτέ στην Πολεοδομία, είναι καταγεγραμμένο, αυτό σημαίνει οτι το σημείωσε η πολεοδομία χωρίς να ενημερωθεί απο τους ιδιοκτήτες;

δεν θα έπρεπε να τους ενημερώσει οτι δεν υπάρχει άδεια για αυτό απο την στιγμή που φαίνεται να το έχει βρει ή μηπως η διαδικασία χαρακτηρισμού αυθαιρέτου και επιβολής προστίμου γίνεται μόνο μετά απο καταγγελία;

 

Επειδή στις συγκεκριμένες περιπτώσεις έχω σχέση με τους ιδιοκτήτες και οποιοδήποτε πρόβλημα τους δημιουργήσω θα επηρρεάσει κι έμενα, εαν τους ζητήσει ο συμβολαιογράφος την άδεια και δεν την έχουν, τι γίνεται;

ποιός είναι ο πιό εύκολος και ανώδυνος τρόπος για να γίνει η μεταβίβαση, χωρίς προβλήματα για τους ιδιοκτήτες,

επειδή θα με ρωτήσουν σίγουρα, τι να τους συμβουλεύσω να κάνουν;

 

Κατα την διαδικασία της μεταβίβασης, θα ενημερωθεί η πολεοδομία απο τον συμβολαιογράφο και θα πληρώσουν πρόστιμα;

 

το καταλαβαίνω οτι πρέπει να καταγράψω ότι βλέπω, αλλά το πρόβλημα μου μετά θα είναι ότι θα πρέπει να παραστήσω και τον δικηγόρο και να τους συμβουλεύσω τι να κάνουν και θα ήθελα να ξέρω τι να τους απαντήσω,

 

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ οτί είναι στις εργασίες που κάνεις στα πλαίσια της εκπόνησης του τοπογραφικού ή διερεύνηση της ακριβούς χρονολογίας ανέγερσης του κτηρίου που μπορεί να υπάρχει εντός του γηπέδου. Εάν ζητήσεις την άδεια από τους ιδιοκτήτες και αυτή υπάρχει, γράφεις τον αριθμό της άδειας, την ημερομηνία έκδοσης και την αρχή που την εξέδωσε. Εάν δεν υπάρχει, γράφεις πως δεν υπάρχει άδεια οικοδομής. Σε καμία περίπτωση δεν αποκρύπτεις το κτήριο.

 

Ο δικός σου ενδοιασμός μπορεί να φτάσεις μόνο μέχρι το "εμφανίζω ή όχι το κτήριο?" στο οποίο σου απάντησα ήδη πως ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το εμφανίσεις. Από εκέι και πέρα, δεν θα κάνεις εσύ δική σου έννοια, πως και γιατί έχτισε ο πελάτης σου αυθαίρετα κάτι.

 

Ο συμ/φος δεν έχει να κάνει με πολεοδομίες. Το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είνα ινα φορολογηθεί ο πελάτης για τα αυθαιρέτως δομημένα τετραγωνικά. Εάν κάποια στιγμή αρχίσουν και γίνονται διυπηρεσιακες διασταυρώσεις (εφορίες- πολεοδομία κλπ.) τότε θα αρχίσουν να δημιουργούνται θέματα.

 

Οσο για την αμοιβή σου, υπάρχουν τα δ/γματα που τις καθορίζουν. Οτιδήποτε άλλο είναι δικό σου θέμα. Για τοπογραφικό διάγραμμα δεν θα σου ζητηθούν αποδεικτικά πληρωμών στην Ε.Τ.Ε. από τον συμ/φο όπως στις περιπτώσεις αδειών εάν αυτό ρωτάς. Προφανώς όμως θα εκδώσεις το αντίστοιχο Δ.Π.Υ.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός σου ενδοιασμός μπορεί να φτάσεις μόνο μέχρι το "εμφανίζω ή όχι το κτήριο?" στο οποίο σου απάντησα ήδη πως ΟΦΕΙΛΕΙΣ να το εμφανίσεις. Από εκέι και πέρα, δεν θα κάνεις εσύ δική σου έννοια, πως και γιατί έχτισε ο πελάτης σου αυθαίρετα κάτι.

 

το κτιριο θα το εμφανίσω και το καταλαβαίνω, αλλα πώς θα το χαρακτηρίσω είναι ο προβληματισμός μου, επί της διαδικασίας. Ενας συνάδελφος μου είπε να το χαρακτηρίσω ως προ του '83, υπάρχει τέτοια επιλογή;

αυτο γίνεται με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη ότι είναι όντως προ του ΄83;

 

στο ένα οικόπεδο είναι μια αποθήκη που χτιστήκε το 1960 και είναι αυθαίρετη, και στο άλλο οικόπεδο είναι ένα νόμιμο κατοικήσιμο κτίριο προ του '55, το οποίο ανακατασκευάσθηκε αργότερα με τσιμεντόλιθους.

Στην πρώτη περίπτωση το δηλώνω ως προ του '83;

Στην δεύτερη περίπτωση το αφήνω ως έχει, σαν κτίριο προ του '55 όπως είναι δηλωμένο; Δεν υπάρχει περίπτωση ανέγερσης νέας οικοδομής

 

Και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.