Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διόρθωση πράξης τακτοποίησης


Recommended Posts

Καλησπέρα

Το πρόβλημα το οποίο αντιμετωπίζουμε με την οικογένειά μου είναι το παρακάτω.

Το πατρικό μου σπίτι βρίσκεται σε ένα οικόπεδο 775τ.μ. από τα οποία τα 100τ.μ ανήκουν στο θείο μου(αδερφός του πατέρα μου).

Ο πατέρας μου πέθανε το 1997.Σύμφωνα με τη διαθήκη της γιαγιάς μου κληρονόμησε το σπίτι και το μεγαλύτερο μέρος του οικοπέδου.

Ο θείος μου σύμφωνα με τη διαθήκη της γιαγιάς μου κληρονόμησε τα 100τ.μ σε συγκεκριμένο σημείο του οικοπέδου.

Το 2000 έγινε μια πράξη τακτοποίησης για τη διάνοιξη δρόμου.Ο θείος μου πήγε στο Δημαρχείο και δήλωσε ότι τα μέτρα του οικοπέδου του ήταν 200τ.μ.(λάθος).

Εγώ τότε υπηρετούσα την στρατιωτική μου θητεία, η αδερφή ήταν ανήλικη και η μάνα μου, δεν ήταν και στην καλύτερη ψυχολογική κατάσταση μετά τον θάνατο του πατέρα μου.

Οπότε, η πράξη τακτοποίησης έγινε σύμφωνα με τα λεγόμενα του θείου μου(λάθος) και κυρώθηκε με απόφαση του Νομάρχη το 2000.

Σύμφωνα με την πράξη τακτοποίησης εμείς πρέπει να αποζημιώσουμε τον θείο για 70τ.μ.Οι γείτονες πρέπει να μας αποζημιώσουν για 30τ.μ περίπου.

Κανείς δεν έχει πληρώσει αποζημιώσεις.Ο δρόμος δεν πρόκειται να ανοιχτεί στο κοντινό μέλλον.

Την συγκεκριμένη πράξη τακτοποίησης την διάβασα για πρώτη φορά τον Οκτώμβριο του 2009 και διαπίστωσα το λάθος που έγινε.

Εμείς κάνουμε αποδοχή κληρονομιάς σύμφωνα με τη διαθήκη.Ο θείος μου δεν έκανε ακόμη αποδοχή κληρονομιάς.

Σύμφωνα με την πράξη τακτοποίησης το δικό μας οικόπεδο είναι άρτιο και οικοδομήσιμο(545τ.μ).Τα υπόλοιπα μέτρα ανοίκουν στο ρυμοτομούμενο.Τα 100τ.μ του θείου μου ανήκουν στο ρυμοτομούμενο(200τ.μ σύμφωνα με την πράξη τακτοποίησης).

Από τα 200τ.μ που φαίνεται να έχει ο θείος μου στην πράξη τακτοποίησης, ένα μικρό κομμάτι(18τ.μ) προσκυρώνεται σε εμάς(545τ.μ).

Επειδή θέλουμε να βγάλουμε άδεια ανοικοδόμησης σύντομα και θα ήθελα να μας συμβουλέψετε πώς θα πρέπει να κινηθούμε:

Προφανώς θα πρέπει να γίνει αίτηση θεραπείας της πράξης τακτοποίησης.

Με το συμβόλαιο,τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης θεραπείας και την πράξη τακτοποίησης θα μπορέσουμε να βγάλουμε άδεια ανοικοδόμησης σύντομα?

Που θα μπορούσε να κολλήσει η διαδικασία?

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.