Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληροφορίες για τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών


firewind

Recommended Posts

Γεια σας! φετος εδωσα πανελληνιες και τωρα ετοιμαζω το μηχανογραφικο... εβγαλα αρκετα μορια και σκεφτομαι να παω στη σχολη μηχανολογων μηχανικων του εμπ. Ομωσ χρειαζομαι λιγες πληροφοριες για να σιγουρευτω αν αυτη η σχολη θα μου ταιριαζει...

-με τι μπορει να ασχοληθει ενας μηχανολογος μηχανικος?

-ποια χαρακτηριστικα πρεπει να διαθετει?

-ποιο ακριβως ειναι το αντικειμενο της μηχανολογιας?

-τα μαθηματα ειναι ενδιαφερον αλλα δυσκολα και πολυπλοκα?

-χρειαζεται πολυ διαβασμα και συχνες παρακολουθησεις των μαθηματων?

-μου αρεσει πολυ η φυσικη και τα μαθηματικα, αυτο σημαινει οτι θα μ αρεσει η σχολη ή δεν εχει καμια σχεση? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Η σχολή έχει σχέση με την κλασική φυσική, αν θες να τελειώσεις γρήγορα πρέπει να παρακολουθεί και να διαβάζεις, ο μηχανολόγος μπορεί να ασχοληθεί με μελέτη και εγκατάσταση μηχανών (κινητήριων, θερμικών, ψυκτικών κ.α)

και επίσης είναι μια από τις ποιο ενδιαφέρουσες σχολές. Πιστεύω ότι θα σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση τμήματος του πόστ μου από το τοπικ http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=2088&page=2

 

Για του Μηχανολόγους Μηχανικούς ΕΜΠ οι κατευθύνσεις που μπορείς να πάρεις είναι οι εξής:

 

1. Ενεργειακού

2. Κατασκευαστή

3. Μηχανικού Παραγωγής και

4. Μηχανικού Εναέριων και Επίγειων Μέσων (Αεροναυπηγός δηλαδή)

και διαλέγεις μια από αυτές αλλά μπορείς να παίρνεις μαθήματα επιλογής από όποια θές (εγώ προσωπικά πάντως συστήνω να παίρνεις μαθήματα επιλογής από αυτή που θα διαλέξεις για να εξειδικευτείς καλύτερα πάνω σε κάποιο θέμα)

 

Κατά τη γνώμη μου οι δύο καλύτερες κατευθύνσεις είναι του Μηχανικού Παραγωγής και του Ενεργειακού όχι πως οι άλλες δεν είναι επιστημονικά καλές αλλά πιστεύω πως αν έχεις στο μυαλό σου να μείνεις στην Ελλάδα και όχι στο εξωτερικό οι κατευθύνσεις του Κατασκευαστή και του Αεροναυπηγού δεν θα σου δώσουν κάποιο συγκριτικό πλεονέκτημα όπως σου δίνουν οι άλλες δύο.

 

Ο οδηγός σπουδών της σχολής Μηχανολόγων μηχανικών ΕΜΠ βρίσκεται στη σελίδα http://www.mech.ntua.gr/gr/studies/ugrads/studyguide εκεί μπορείς να δεις αναλυτικά τα μαθήματα της σχολής.

 

Επιπλέον, να ξέρεις ότι χρειάζεται πολύ διάβασμα το οποίο δεν θα είναι καθόλου εύκολο αν το αντικείμενο δεν σε ενδειαφέρει πραγματικά.

 

Τέλος, αν σου αρέσουν τα μαθηματικά το καλό είναι ότι δεν θα τρελαθείς τα πρώτα εξάμηνα με τον βοβαρδισμό μαθηματικών που υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.