Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή παταριού με σύμμεικτη κατασκευή


 

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Θα ήθελα τα φώτα σας ως προς τον σχεδιασμό κατασκευής παταριού κτιρίου γραφείων.

 

Οι διαστάσεις του χώρου είναι 5.65μ. Χ 6.85μ. καθαρό.

Περιμετρικά στηριζόμαστε σε δοκούς από οπλισμένο σκυρόδεμα διαστασιολογημένες να παραλάβουν το φορτίο της πλάκας του παταριού.

Το τελικό δάπεδο θε είναι ξύλινο και ίσως laminate.

 

Ο βασικός περιορισμός μου είναι το πάχος < 24 cm

 

σκεφτηκα την περίπτωση της σύμμικτης κατασκευής (μεταλλική - σκυρόδεμα) δοκών τύπου Ι με διατμητικούς ήλους σε σκυρόδεμα.

 

Θα ήθελα την άποψη - εκτίμηση σας...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι σίγουρος πως η κατασκευή του παταριού θα γίνει από μή εξειδικευμένο συνεργείο ... για τον υπολογισμού των δοκών παταριού να γίνει αγνοώντας την πλάκα σκυροδέματος ..

Υπολόγισε το σαν αμφιέριστη - μεγάλη προσοχή στο βέλος κάμψης που μάλλον θα σου κρίνει την διατομή !!!

Δες και αυτό το θέμα: http://www.michanikos.gr/viewtopic.php?t=1519&highlight=

 

Στα downlond έχω ανεβάσει ένα αρχείο excel που θα σε βοηθήσει...

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα από την στιγμή που μιλάμε για απλό πατάρι.

Εγώ θα πρότεινα αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο που ζητάς σκυρόδεμα να μην το βάλεις. Καλλίτερα να βάλεις τις σιδηροδοκούς κοντά η μία με την άλλη και από πάνω

ή

1) εγκάρσια μικρές ξύλινες δοκίδες, αν χρειαστεί από τους υπολογισμούς, και έπειτα το ξύλινο δάπεδο

ή

2) κατευθείαν το ξύλινο δάπεδο

 

Εγώ προτιμώ πάντως να μπουν ανά 60 εκ οι δοκοί και έπειτα κατευθείαν το ξύλινο δάπεδο ( λύση 2). Θα έχεις και μικρές σιδηρές δοκούς και θα έχεις και χώρο να βάλεις και μόνωση – ψευδοροφή από κάτω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.