Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεύθερος επαγγελματίας και μισθωτός παράλληλα


w2vc

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Αντιμετωπίζω μια μπερδεμένη κατάσταση, και αν και έχει ξανασυζητηθεί αρκετά στο φόρουμ δεν βρήκα ακριβείς απαντήσεις, και καθώς είμαι και ΠΟΛΥ ΑΣΧΕΤΟΣ με ολα τα εργασιακά/ασφαλιστικά ζητήματα χρειάζομαι την βοήθεια σας.

 

Είμαι Ηλ. Μηχ. και Μηχ. Η/Υ, γραμμένος σε ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ, έχω κάνει έναρξη επαγγέλματος και εδώ και 2 χρόνια κάνω διάφορες δουλίτσες απο εδώ και απο εκεί ως ελεύθερος επαγγελματίας. Κυρίως ασχολουμαι ως εξωτερικός συνεργάτης ορισμένων εταιριών όπου προσφέρω υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας. Τα χρήματα δυστυχώς είναι πολύ λίγα γιαυτό και ψάχνομαι γενικώς.

Αυτές τις ημέρες δέχτηκα μια πρόταση απο μια απο τις εταιρίες που είμαι Τεχνικός Ασφαλείας να εργασθώ σε αυτούς ως μισθωτός. Η εταιρία δεν έχει καμμία σχέση με μηχανικούς (εμπορική εταιρία). Αυτοί με θέλουν για βοηθό IT (μηχανογράφηση και υποστήριξη του δικτύου τους). Για κάποιο λόγο (που δεν γνωρίζω) δεν θέλουν να είμαι σε αυτούς με κάποια σύμβαση ή ως εξωτερικός συνεργάτης, αλλά να είμαι μόνιμο προσωπικό που θα έχω προσληφθεί κανονικά απο την εταιρία (να δηλωθω στον ΟΑΕΔ και επομένως θα δίνουν και ορισμένες εισφορές στο ΙΚΑ).

Επίσης στα πλαίσια της εργασίας μου θα είναι να παρέχω και υπηρεσίες Τεχνικού Ασφαλείας στην εταιρία.

 

Επομένως:

1. Για να είμαι ΙΤ και να προσφέρω και υπηρεσίες τεχνικού ασφαλείας στην εταιρία αυτή, εγώ πρέπει να έχω την σφραγίδα μου και να υπογράφω ως Ηλ. Μηχ.;;

Ή αφού είμαι Ηλ. Μηχ. απλά με δηλώνουν έτσι και δεν χρειάζεται να έχω τώρα σφραγίδα;;

 

2. Αν δεν χρειάζεται να έχω σφραγίδα για να παρέχω τις παραπάνω υπηρεσίες, με την έναρξη τι κάνω;; Μπορώ να την διακόψώ;; Με συμφέρει να την διακόψω ή να την κρατήσω μήπως και προκύψει κάποια εξωτερική δουλειά; Θα μπορώ να είμαι μισθωτός στην εταιρία αυτή και παράλληλα να κάνω και όποια εξωτερική δουλειά προκύψει ή υπάρχουν περιορισμοί;

 

3. Το ΤΣΜΕΔΕ θα μου το πληρώνουν τώρα αυτοί; Γνωρίζω ότι θα δίνουν και κάποιες εισφορές στο ΙΚΑ. Αν απολυθώ, δικαιούμαι επίδομα απο τον ΟΑΕΔ, ή και εδώ ισχύει το κλασσικό ότι ο μηχανικός δεν είναι ποτέ άνεργος;

 

Γενικά θα σας ήμουν υπόχρεος αν μπορείτε να με κατατοπίσεται λίγο σχετικά με το τι γίνεται όταν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας και μετά μπορεί να πας μισθωτός σε μια επιχείρηση που στην πράξη δεν χρειάζεται το πτυχίο και την σφραγίδα σου.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Αν έδινες μεγαλύτερη προσοχή και έψαχνες καλύτερα θα έβλεπες ότι τα θέματα αυτά έχουν συζητηθεί.

 

Εν ολίγοις:

 

1. Εφόσον σε έχουν ως μισθωτό δεν βάζεις πουθενά την σφραγίδα σου. Εκτός και εάν χρειαστούν κάπου την σφραγίδα ενός μηχανικού, που σημαίνει ότι μπορεί να βάλεις και εσύ, οπότε:

α. Την βάζεις και δεν παίρνεις φράγκο

β. Την βάζεις και σου δίνουν έξτρα λεφτά (λίγο απίθανο)

γ. Νομίζω ότι μπορεί να την βάλεις χωρίς να χρειαστεί να κόψεις ΑΠΥ. Υπάρχει ένα παράδειγμα στο βιβλίο της Μπόσκου, νομίζω, για μισθωτούς σε τεχνικές εταιρίες που υπογράφουν άδειες. Κατέβασε το από τα downloads, ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΩΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ

 

2. Ο νόμος δεν σε περιορίζει να μην κανείς και δικές σου δουλειές (εφόσον δεν είσαι στο δημόσιο). Οπότε ουδεμία αλλαγή δεν προκύπτει. Εάν και όταν παρουσιαστεί καμιά δουλίτσα, την διεκπεραιώνεις και πληρώνεσαι κόβοντας ΑΠΥ

 

3. Εφόσον είσαι μισθωτός, την ασφάλιση σου την καλύπτει ο εργοδότης σου. Εάν και όταν απολυθείς, δεν μπορείς να πάρεις επίδομα ανεργίας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ για την βοήθεια σου. Να σου πω την αλήθεια έχω ψάξει αρκετά το φόρουμ, αλλά επειδή κάθε κατάσταση είναι διαφορετική, είχα μπερδευτεί και επομένως προτίμησα να ανοίξω καινούριο θέμα.

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ πες μου την γνώμη σου στο εξής θέμα:

Αν υποθέσουμε ότι δεν θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσω την σφαγίδα μου, με συμφέρει να κάνω διακοπή της έναρξης επαγγέλματος (και αν αύριο μεθαύριο αλλάξουν τα πράγματα την ξαναρχίσω);; Κερδίζω κάτι π.χ. φορολογικά αν διακόψω και δηλώνω μόνο μισθωτός;; Τι με συμφέρει να κάνω;

 

Και κάτι άλλο, που απλά δεν το καταλαβαίνω: Τώρα έχω κάνει έναρξη στην εφορία και δηλώνω ελεύθερος επαγγελματίας, και αύριο η εταιρία θα με προσλάβει ως μισθωτό. Τελικά για την εφορία (και την φορολογία) τι θα είμαι, ελεύθερος επαγγελματίας ή μισθωτός;

 

Συγνώμη πάλι για τις ερωτήσεις, αλλά έχω μπερδευτεί αρκετά και δεν μπορώ να βρω απαντήσεις στα παραπάνω ερωτήματα.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μέχρι και πέρυσι που είχαμε τους συντελεστές καθαρού κέρδους (ΣΚΚ) και μας πήγαινε εξωλογιστικά, θα είχε σημασία: φίλος δούλευε μισθωτός στο Φυσικό Αέριο στη Θεσσαλονίκη και έκανε και δουλειές μόνος του με ΑΠΥ. Η εφορεία τον φορολογούσε ισολογιστικά (έσοδα μείον έξοδα) επειδή τα έσοδα του από μισθωτές εργασίες ήταν μεγαλύτερα από τα έσοδα του ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Από φέτος όμως που μας πάει όλους ισολογιστικά, δεν έχει καμία διαφορά. Για να μην σου πω να μην κλείσεις τα βιβλία σου ώστε να μπορείς να περνάς έξοδα σου (κινητό, βενζίνες, διόδια, υπολογιστές, κλπ). Ενώ εάν κλείσεις τα βιβλία σου τότε αυτά τα έξοδα δεν θα μπορείς να τα περάσεις.

 

 

Στο δεύτερο σου ερώτημα, η απάντηση μου είναι: για την εφορεία θα είσαι ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ! Αυτό την νοιάζει. Από εκεί και πέρα, δες από ΕΔΩ τις φόρμες Ε1 και Ε3, η δεύτερη είναι για εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα και η πρώτη για μισθωτούς. Αν δεν κλείσεις τα βιβλία σου, απλως θα πρεπει να υποβάλεις και τις δυο φόρμες. Και σε ρωτάω, τι ειναι προτιμότερο: να πρέπει να υποβάλεις μια φορά το χρόνο οχι μια αλλα δυο φόρμες ή να πρεπει να μπεις στην διαδικασία να ανοιξεις τα βιβλία σου ξανά σε κάποια φάση (ή οποια δεν ξέρεις και πότε θα είναι) και θα πρέπει να στηθείς στην ουρά... Δικό σου.

 

 

ΥΓ. ΄Σου δίνω τις συμβουλές μου μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά λογιστής δεν είμαι. Όπως πολλές φορές λέμε στο ιδιώτες που ζητάνε συμβουλές στο forum, θα σου δώσω μια ανάλογη συμβουλή: απευθύνσου σε ένα λογιστή για να πάρεις μια επαγγελματική συμβουλή....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, μέχρι και πέρυσι που είχαμε τους συντελεστές καθαρού κέρδους (ΣΚΚ) και μας πήγαινε εξωλογιστικά, θα είχε σημασία: φίλος δούλευε μισθωτός στο Φυσικό Αέριο στη Θεσσαλονίκη και έκανε και δουλειές μόνος του με ΑΠΥ. Η εφορεία τον φορολογούσε ισολογιστικά (έσοδα μείον έξοδα) επειδή τα έσοδα του από μισθωτές εργασίες ήταν μεγαλύτερα από τα έσοδα του ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Από φέτος όμως που μας πάει όλους ισολογιστικά, δεν έχει καμία διαφορά. Για να μην σου πω να μην κλείσεις τα βιβλία σου ώστε να μπορείς να περνάς έξοδα σου (κινητό, βενζίνες, διόδια, υπολογιστές, κλπ). Ενώ εάν κλείσεις τα βιβλία σου τότε αυτά τα έξοδα δεν θα μπορείς να τα περάσεις.

 

 

Στο δεύτερο σου ερώτημα, η απάντηση μου είναι: για την εφορεία θα είσαι ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ! Αυτό την νοιάζει. Από εκεί και πέρα, δες από ΕΔΩ τις φόρμες Ε1 και Ε3, η δεύτερη είναι για εισοδήματα από ελευθέρια επαγγέλματα και η πρώτη για μισθωτούς. Αν δεν κλείσεις τα βιβλία σου, απλως θα πρεπει να υποβάλεις και τις δυο φόρμες. Και σε ρωτάω, τι ειναι προτιμότερο: να πρέπει να υποβάλεις μια φορά το χρόνο οχι μια αλλα δυο φόρμες ή να πρεπει να μπεις στην διαδικασία να ανοιξεις τα βιβλία σου ξανά σε κάποια φάση (ή οποια δεν ξέρεις και πότε θα είναι) και θα πρέπει να στηθείς στην ουρά... Δικό σου.

 

 

ΥΓ. ΄Σου δίνω τις συμβουλές μου μέσα από την προσωπική μου εμπειρία, αλλά λογιστής δεν είμαι. Όπως πολλές φορές λέμε στο ιδιώτες που ζητάνε συμβουλές στο forum, θα σου δώσω μια ανάλογη συμβουλή: απευθύνσου σε ένα λογιστή για να πάρεις μια επαγγελματική συμβουλή....

 

Φίλε μου ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΠΛΗΡΩΣ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ!

 

Και όπως λες, φυσικά και θα ρωτήσω λογιστή. Αλλά πολλές φορές η εμπειρία είναι πιο σημαντική απο την γνώμη κάποιου λογιστή. Έχω μπλέξει εξαιτίας λαθών ενός παλιού μου λογιστή και απο τότε δεν τους εμπιστεύομαι και πολύ.

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.