Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αντηρίδες ΔΕΗ


Kleinovos

Recommended Posts

έχω εκτός σχεδίου ένα οικόπεδο μη αρτιο και μη οικοδομήσιμο. Το αγόρασα πριν ένα χρόνο. Η ΔΕΗ έχει μέσα στο οικόπεδο μια αντηρίδα στήριξης μιας γεοτονικής κολώνας. Επειδή θέλω να βάλω ένα κονταιηνερ και η αντηρίδα εμποδίζει έκανα αίτηση στη ΔΕΗ ζητώντας την μετατόπιση της αντηρίδας. Και εδώ αρχίζουν τα ωραία, Η ΔΕΗ λέει μπορεί να κάνειτην μετατόπιση αλλά με έξοδα δικά μου. Στο ερώτημά μου γιατί αυτό , επειδή λέει δεν έχω άδεια οικοδομής. Και λοιπόν? Από που ως που νομιμοποιείται η ΔΕΗ να χρησιμοποιεί την ιδιοκτησία μου? Μήπως κανείς μπορεί να με φωτίσει?

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ πότε έβαλε την αντηρίδα? Αφού το αγόρασες ή όχι?

Πάντως προκαταβολικά σου λέω ότι η ΔΕΗ όταν τοποθετεί κολώνες ή αντηρίδες ή επίτονα, σχεδόν ποτέ δε κοιτά ποιανού ιδιοκτησία είναι η γη... Αν ησουν μπροστά όταν είχε πάει ο μελετητής της ΔΕΗ ή έστω ο εργολάβος της ΔΕΗ, ίσως και να γλίτωνες την αντηρίδα (αλλά και πάλι δύσκολο...)

Link to comment
Share on other sites

Η ΔΕΗ πότε έβαλε την αντηρίδα? Αφού το αγόρασες ή όχι?

Πάντως προκαταβολικά σου λέω ότι η ΔΕΗ όταν τοποθετεί κολώνες ή αντηρίδες ή επίτονα, σχεδόν ποτέ δε κοιτά ποιανού ιδιοκτησία είναι η γη... Αν ησουν μπροστά όταν είχε πάει ο μελετητής της ΔΕΗ ή έστω ο εργολάβος της ΔΕΗ, ίσως και να γλίτωνες την αντηρίδα (αλλά και πάλι δύσκολο...)

 

 

Κατ'αρχάς σε ευχαριστώ πάρα πολύ για το σχόλιό σου. Εγώ τη βρήκα μέσα. Μάλλον πριν 10 ίσως και περισσότερα χρόνια

Link to comment
Share on other sites

τότε μάλλον δύσκολο... δεν ήταν γη σου όταν μπήκε η αντηρίδα... τώρα που είναι, έκανες την αίτηση σου... αν δεν την δέχονται πραγματικά είναι απαράδεκτοι (αν τους δείξεις τους τίτλους ιδιοκτησίας, τότε ειναι υποχρεωμένοι να την μετακινήσουν...)

Μου έχουν τύχει πολλά τέτοια περιστατικά και ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.