Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση οικοπέδων


Recommended Posts

Δυο όμορα αγροτεμάχια ( εκτός σχεδίου και εκτός ζώνης με πρόσωπο σε αγροτικό δρόμο )

Εμβαδόν 1ου 2650 τμ κα εμβαδόν 2ου 1650 τμ

Το ερώτημα είναι αν δύναται να συνενωθούν για την δημιουργία ενός αρτίου οικοπέδου 4000 μ . με την συγκατάθεση των ιδιοκτητών και την αναλογία στη επιτρεπόμενη δόμηση

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα kap.

Το προκύπτον αγροτεμάχιο οφείλει να έχει 25 μ. πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο πέραν του συγκεκριμένου εμβαδού.

Επίσης, εάν υπάρχει Ζώνη Οικιστικού Ελέγχου στην περιοχή δεν απαιτούνται 20000 τ.μ. για την αρτιότητα?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε dimitris80 το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο είναι εκτός ζώνης οικιστικού ελέγχου και έχει πρόσωπο 85 μ στον αγροτικό δρόμο

Το ζητούμενο είναι αν θα πρέπει να αποδείξω ότι ο αγροτικός δρόμος προϋφίσταται του έτους 1923 οπότε σε αυτήν την περίπτωση άντε να τεκμηριώσεις την ύπαρξη του ,και δεν ξέρω βέβαια με τι τρόπο μπορώ να το αποδείξω

Link to comment
Share on other sites

kap σου μεταφέρω από το 270Δ : Ελάχιστο εμβαδόν γηπέδου 4000 τ.μ. και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο 25 μέτρα.

Είναι απαραίτητη η ύπαρξη του δρόμου προ του 1923?

Δεν μπορεί να βεβαιώσει ο Δήμος την ύπαρξη του απλώς όπως έχει τύχει να δω σε άλλες περιπτώσεις και να σε καλύψει?

Αλλιώς η διαδικασία αναγνώρισης οδού,χωρίς να την έχω τρέξει ποτέ, είναι επίπονη και χρονοβόρα απ όσο ξέρω. Νομίζω σε κάποιο άλλο thread αναφέρεται από πιο έμπειρους απο εμένα συναδέλφους.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.