Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περί μελέτης δεξαμενής


Newbie_F

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Έχω μια απορία σχετικά με τον υπολογισμό της ταχύτητας ανόδου/καθόδου της στάθμης μιας δεξαμενής η οποία τροφοδοτείται απο μια σωλήνα. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω και τις διαστάσεις αγωγού - δεξαμενής. Δεν υπάρχει κάποιος τύπος που να μπορώ να βρώ αν θα υπερχειλίσει ή θα στερέψει? Οποιαδήποτε βοήθεια πολύτιμη

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Α και μια υποσημείωση η παροχή θα είναι συνεχής χωρίς διακόπτη στον σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον δε διατυπώνεις το προβλημά σου σωστά... Αν τροφοδοτείται μόνο δε μπορεί να στερέψει(!),αλλά μόνο να υπερχειλίσει! Άρα θες να υπολογίσεις μόνο τη ταχύτητα ανόδου της στάθμης(και άρα το χρόνο υπερχείλισης). Γίνε πιο συγκεκριμένος.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη λάθος δικό μου. Σαφώς στον πυθμένα υπάρχει και χαλύβδινος σωλήνας για εκροή

 

Α τώρα μάλιστα! Αυτό είναι απλό πρόβλημα ισοζυγίου(τέτοια συναντάμε στη διαστασιολόγηση δεξαμενών υδραγωγείου ,αλλά και ταμιευτήρων-μοντέλο Ripll)...

 

Φτιάχνεις τις αθροιστικές(%) καμπύλες εισροής και εκροής σε ένα διάγραμμα παροχής-χρόνου. Αφαιρείς τις τεταγμένες της Σ-εισροών από τη Σ-εκροών. Βρίσκεις το max και το min των διαφορών αυτών τα αφαιρείς(τα διαιρείς και με εκατό). Το νούμερο αυτό αποτελεί το συντελεστή με τον οποίο πολλαπλασιάζεις τον όγκο που εισρέει στη δεξαμενή και σου δίνει τον απαιτούμενο όγκο της δεξαμενής(ρυθμιστικός όγκος).

Για το δικό σου πρόβλημα συγκρίνεις το ρυθμιστικό αυτό όγκο με τον όγκο της δεξαμενής σου.Αν είναι μικρότερος υπερχειλίζει αν είναι μεγαλύτερος στερεύει.

 

Edit: Συνειδητοποίησα ότι ίσως θα μπορούσες απλώς να συγκρίνεις τις ΑΠΛΕΣ καμπύλες(δλδ τα εμβαδά τους=όγκος για δεδομένη διάρκεια)...

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ τότε το δικό μου πρόβλημα πρέπει να είναι πιο απλό γιατί έτσι όπως μου τα είπες μπερδεύτηκα η αλήθεια. Δεδομένα μου είναι η διάμετρος δεξαμενής και το ύψος αυτής, η παροχή της και το ισοδύναμο μανομετρικό. Ο σωλήνας εκροής η διάμετρος του δηλ και η ταχύτητα εκροής απ' αυτόν. Τα δεδομένα που έχω για να βρω ταχύτητα ανόδου/καθόδου

Link to comment
Share on other sites

Για να δείς αν υπερχειλίζει ή στερεύει μέτρησε την παροχή εισροής (Qεισ) και βρές κατόπιν την επιφάνεια του σωλήνα εκροής αφού έχεις τη διάμετρο του.Σύγκρινε τον όρο Qεισ με τον όρο SQRT(Η*2*g)*Aεκρ, όπου Η το ωφέλιμο ύψος (Ύψος νερού) της δεξαμενής και Αεκρ η επιφάνεια του σωλήνα εκροής.Αν πρώτος>δεύτερο όρο τότε θα υπερχείλιζει, αν δεύτερος>πρώτο τότε θα στερεύει και αν πρώτος=δεύτερο τότε θα είναι συνέχεια γεμάτη.

Link to comment
Share on other sites

Αν πρώτος>δεύτερο όρο τότε θα υπερχείλιζει, αν δεύτερος>πρώτο τότε θα στερεύει και αν πρώτος=δεύτερο τότε θα είναι συνέχεια γεμάτη.

 

Διαφωνώ,διότι αυτό που λες δε λαμβάνει υπόψιν την αποθηκευτικότητα (όγκος δεξαμενής). Το αν θα υπερχειλίσει ή όχι εξαρτάται από τις χρονοσειρές των παροχών και τον όγκο της δεξαμενής...

Βάσει αυτών που λες όλες οι δεξαμενές των υδραγωγείων θα υπερχείλιζαν(ή θα πιο σπάνια θα στέρευαν),καθ'ότι ποτέ δεν είναι ίσες οι εισροές(σταθερές-υδροληψία) με τις εκροές(κυμαινόμαινες-ζήτηση)...

 

Βασικά θα διευκόλυνε η Newbie_F να μας πει για τις παροχές εκροής-εισροής...

Αυτό που λες gp1968 ισχύει μόνο αν οι παροχές είναι σταθερές και έχουν και σταθερή σχέση μεταξύ τους(δλδ εκροές πάντα μεγαλύτερες ή πάντα μικρότερες)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αυτό που δεν έχω υπολογίσει είναι οι απώλειες και δεν πήρα υπόψη μου ότι ποτέ η παροχή εισροής δεν είναι σταθερή οπότε η στάθμη θα μεταβάλλεται. Αλλά το ύψος παίζει ρόλο και όχι ο όγκος της δεξαμενής.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.