Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η/Μ - ενεργειακό ερώτημα: Θερμομόνωση κέλυφος ή κλασική


dk121

Recommended Posts

Το θέμα είναι πως το προτείνεις από ότι κατάλαβα...

Ο μηχανικός μου το υποστηρίζει σθεναρά (14αρα τοιχοποιία , επενδεδυμένη με 5αρι fibran)

Link to comment
Share on other sites

Εάν ήμουν στη θέση σου πριν χρησιμοποιούσα XPS σε εξωτερική θερμομόνωση θα ζητούσα από το μηχανικό σου να μου εξηγήσει για ποιο λόγο στην Ευρώπη το συγκεκριμένο μονωτικό υλικό χρησιμοποιείται σε ποσοστά 1%-2% όταν το EPS χρησιμοποιείται σε ποσοστά άνω του 90%.

Η άποψη μου είναι ότι με XPS δεν έχεις κάποιο συγκριτικό θερμομονωτικό πλεονέκτημα σε σύγκριση με το EPS όταν η διαφορά τους σε κόστος είναι σημαντική. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που δεν χρησιμοποιείται στο εξωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη επειδή δεν έιμαι μηχανικός, τι είναι το xps και το eps.

μπορείς λίγο να επεκταθείς περαιτέρω επι του θέματος, διότι είναι εξαιρετικά σημαντικό.

 

Μήπως xps εξηλασμένη και eps διογκωμένη.

Νομίζω πως η εξηλασμλενη έχει πολύ μικρή υδροαπορροφητικότητα εν σχέσει με τη διογκωμένη.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

5 χρόνια αφότου  ανοίχτηκε αυτό το θέμα θα ήθελα να το επαναφέρω για να μάθουμε τις εμπειρίες σας, αν άλλαξε κάτι στις απόψεις σας κλπ.

Η περίπτωση μου:

Χτίζουμε κατοικία για προσωπική χρήσηστη Ρόδο. Η μελέτη ΚΕΝΑΚ έχει γίνει με τη μόνωση να περιλαμβάνεται ανάμεση στη διπλή τοιχοποιία. (Εξιλασμένη πιλυστερίνη νομίζω). Εγώ, ως ανήσυχο πνέυμα το ψάχνω για εξωτερική θερμοπρόσοψη. Ποιά η γνώμη σας; Ποιά θα επιλέγατε για μόνωση μιας νέας κατοικίας και γιατί;

 
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας!
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.