Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποιότητα μελέτης σχετικά με τον Μηχανικό ή τον εργολάβο στον οποίον ανατίθεται


ss_sk

Recommended Posts

Ανηθικο που προτεινα στην γυναικα να παει σε αρχιτεκτονα για να κανει αρχιτεκτονικη μελετη?

 

Επρεπε να την ενημερωσω για τα επαγγελματικα δικαιωματα ολων των μηχανικων πρωτα? Να την ρωτησω αν προκειται περι διοροφου μηπως και ξεχασουμε και τους συμπαθεστατους κατα τα αλλα φιλους τοπογραφους μιας και αυτοι εχουν κατι δικαιωματα παρεμφερη να υπογραφουν αρχιτεκτονικα? Θα ειστε ολοι ικανοποιημενοι τοτε?

 

Εγω θεωρω το σχολιο σας εντελως αστειο και αντιεπιστημονικο. Η δε υιοθετηση του "οτι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο" που ειναι και της μοδας και προφανως συμφωνειτε εμενα προσωπικα μου προκαλει ιδιαιτερη αποστροφη.

 

Νομιζω σας ξεφυγε το σχολιο και θα εκτιμουσα μια συγγνωμη αγαπητε sundance.

 

 

 

επρεπε να γραψεις:

 

''να απευθυνθεις στον αρμοδιο μηχανικο''

 

 

 

αν ηθελες να επεξηγησεις θα εγραφες:

 

''να απευθυνθεις στον αρμοδιο μηχανικο,δλδ αρχιτεκτονα,πολιτικο,τοπογραφο (υπο προϋποθεσεις)

 

 

 

ισως το ανηθικο ειναι βαρεια κουβεντα και συνεπως το παιρνω πισω και ζητω συγνωμη.

 

αλλα εμμενω στο επαγγελματικως αντιδεοντολογικο.

 

 

 

ΥΓ.οχι και αστειο το σχολιο μου,μηπως καλυτερα γελοιο?δεν με βρισκει απολυτα συμφωνο το μοτο 'ο,τι ειναι νομιμο ειναι και ηθικο'',φιλτατε.αλλα σου επαναλαμβανω οτι εδω προκειται για φορουμ ελευθερο σε ολους και μαλιστα το μοναδικο σε μηχανικους οποτε καλυτερα να μην αφηνουμε εντυπωσεις...αν υπαρχει προβλημα με τα επαγγελματικα δικαιωματα των αλλων,ΤΟΤΕ θα πρεπει να τα διεκδικησεις με αλλο τροπο,με διαδικασιες συμφωνες με το κρατικο δικαιο και τους κρατικους θεσμους.εν τελει κι εγω,μισω τις τραπεζες ΑΛΛΑ δεν συμβουλευω σε καποιον να παει να τις ληστεψει...ποσο μαλλον δημοσιως και ΜΑΛΙΣΤΑ σε φορουμ των τραπεζικων! (με πιανεις)

Link to comment
Share on other sites

Με την ανάλυσή μου νομίζω ότι το θέμα τη ''προσωπικής εκτίμησης'' συγκεκριμενοποιείται: θέλουμε η Ελλάδα να ευθυγραμμισθεί με τις υπόλοιπες χώρες?

 

Και αν υπάρχουν αμφιβολίες για το τί συμβαίνει ''έξω'' ελπίζω η παρούσα συζήτηση Architecture vs. Civil Engineer να είναι εποικοδομητική.

 

 

 

έντιτ: Και παρακαλώ να θυμάστε: οι Αρχιτέκτονες (απανταχού της Γης) χώρους δημιουργούμε (spaces στην ξενικήν). Χρησιμοποιούμε τον όρο ''κτήρια'' για λόγους επικοινωνίας αλλά βεβαίως ο χώρος είναι και...ανοικτός. Και καλό να μη βάλω στην κουβέντα το μη-χώρο γιατί θα με βρίσουν...

Link to comment
Share on other sites

Architecture vs. Civil Engineer να είναι εποικοδομητική.

 

Από το link

''Architecture is a mixture of science, art and technology. Architecture tells what to make (according to the needs of the client) and civil engineering tells how to make the same.

Civil engineering deals more with the strength of the structure

and architecture deals more with the aesthatics of the structure. ''

 

 

''find architects sexier than civil engineers!''

 

Eδώ θα μαλώσουμε :lol:

Link to comment
Share on other sites

:P Μάλιστα το παιχνίδι ''σέξυ κι όποιος αντέξει'' τα μεγάλα ονόματα (και όποιος φαντασιώνεται πως είναι) όχι μόνο το παίζουν παθητικά αλλά και...ενεργητικά: δεν είναι μόνο πελάτες της ''χοτ κουτούρ'' αλλά δημιουργούν πλέον!!! Βέβαια τα περισσότερα δείγματα είναι κάτι παπούτσια που ανάθεμα και αν μπορούν οι γυναίκες να τα χρησιμοποιήσουν...

 

Mojito-shoe-by-Julian-Hakes-sq2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όποιος επιθυμεί να ενημερωθεί υπεύθυνα και αξιόπιστα για τα ισχύοντα στο εξωτερικό, μπορεί να αντλήσει τις πληροφορίες

που θέλει από τους επίσημους δικτυακούς τόπους που θεωρεί κατάλληλους για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Chilon, ευχαρίστως να ανατρέξω σε υπεύθυνους και αξιόπιστους διαδικτυακούς τόπους (sic) - αλλά θα σε παρακαλέσω να τους αναφέρεις καθότι στον παγκόσμιο ιστό ''ουκ έστιν αριθμός'' προορισμών.

 

Κατά τα λοιπά, θεωρώ ότι ο κύκλος της συζήτησης έκλεισε (εκτός απροόπτου ή άλλης εξέλιξης).

Link to comment
Share on other sites

Σε όποιον ιδιώτη - μη Μηχανικό ζητήσει την επιστημονική βοήθεια των μελών του forum, θα υποδείξω

πάραυτα τις υπεύθυνες και αξιόπιστες πηγές. Πιστεύω ότι το ίδιο θα πράξουν και άλλοι συνάδελφοι.

 

Θεωρώ ότι θα είναι χρήσιμη η σύνταξη μιας λίστας με τέτοιου είδους επίσημες πηγές και η ανάρτησή

της από την διαχείριση, προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων.

 

Όσο για τα μέλη - Μηχανικούς· δεν νομίζω ότι έχουν την ανάγκη τέτοιων υποδείξεων.

Link to comment
Share on other sites

Βλέποντας (διαβάζοντας) την όλη διαμάχη, είπα να μπω στους Αρχιτέκτονες ΕΜΠ κ να δω το πρόγραμμα σπουδών. Παρατήρησα ότι μαθήματα σχετικά με "στατική" είναι 3:

-Στατική

-Οπλισμένο σκυρόδεμα

-Αντοχή υλικών

 

Άρα πιστεύω (Chilon) πως δεν είναι σε θέση οι Αρχιτέκτονες να κάνουν Στατική μελέτη, όπως δεν είμαι κ εγώ σε θέση να κάνω Αρχιτεκτονική μελέτη, απλά επειδή διδάχθηκα:

-Στοιχεία Αρχιτεκτονικής

 

Το αν μπορείς με λίγη σκέψη κ φαντασία να σχεδιάσεις μια διαμόρφωση εσωτερικού χώρου κ να βάλεις παράθυρα κ μπαλκονόπορτες, είναι άλλο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σχετικά μαθήματα ,ιδίως αν πάρεις κατασκευαστικό τομέα ,δεν είμαστε και τελείως άσχετοι. (είναι γνωστό ότι το χέρι μας δεν πιάνει αλλά υπάρχουν πλέον και τα cad , bim προγράμματα)

- Τεχνικές Σχεδιάσεις

- Δομικά υλικά Ι

- Δομικά Υλικά ΙΙ

- Οικοδομική Ι

- Περιφερειακή ανάπτυξη και πολεοδομία Χωροταξία

- Οικοδομική ΙΙ

- Ειδικά θέματα οικοδομικής

- Πυροπροστασία κατασκευών

- Φιλοσοφία της τεχνολογίας

- Εισαγωγή στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό

- Ενεργειακός Σχεδιασμός και Αξιοποίηση της Ηλιακής Ενέργειας στις Κατασκευές

- Περιφερειακή Ανάπτυξη ΙΙ. Θεωρείες και Εφαρμογές Προγραμματισμού - Σχεδιασμού

- Ειδικά θέματα αυτοματοποιημένης σχεδίασης

 

Απλά οι αρχιτέκτονες είναι καταλληλότεροι.Το ιδανικό είναι να γίνεται κάτι σε συνεργασία.

Εξάλλου και τα λογισμικά προς τα εκεί πάνε (REVIT architecture-Structure-Robot) ή αντίστοιχα το Allplan-Scia κτλ..

http://www.civil.auth.gr/content/category/11/79/102/lang,el/

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε triumph με αναγκάζεις να γίνομαι κουραστικός, επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια.

 

Δεν διάβασες καλά την άποψή μου, γιατί ποτέ δεν διαχώρισα την κτιριακή μελέτη (με άλλα

λόγια το ενιαίο και αδιαίρετο σύνολο της αρχιτεκτονικής σύνθεσης και της στατικής διαμόρφωσης).

 

Γι' αυτό το σύνολο, υποστήριξα ότι έχουν την επιστημονική επάρκεια, αμφότερες οι ειδικότητες.

 

Επειδή έχω επαναλάβει την γνώμη μου (χωρίς να θεωρώ ότι είμαι παντογνώστης) πάρα (μα πάρα) πολλές φορές,

θα ήθελα να παρακαλέσω όποιον συνάδελφο επιθυμεί να εκφράσει την δική του (την οποία θα διαβάσω με προσοχή),

να το κάνει χωρίς να ρωτάει για την (ήδη εκπεφρασμένη) δική μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.