Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άρνηση Πολεοδομίας - αποδοχή φακέλου (διατηρητέο)


geom

Recommended Posts

Πήγαμε πλήρη φάκελο με καταθετήρια, τεχνική έκθεση,αρχιτεκτονική μελέτη, παθητική κτλ. για προσθήκη σε διατηρητέο - πάει για ειδική ρύθμιση. Το διατηρητέο έχει χαρακτηριστεί με ΦΕΚ του 2000 από Υπεχωδέ μόνο ενώ για το ΥΠΠΟ είναι άγνωστο. Η πολεοδομία αρνήθηκε να δεχτεί το φάκελο αν δεν έχουμε πρώτα έγκριση από Εφορεία Νεωτέρων. Παρά τις όποιες προσπάθειες δε δέχτηκαν να πάρουν το φάκελο. Επίσης περνάμε από αρχαιολογία. Το ζήτημα είναι ότι η ΕΝΜΑ δεν έχει ιδέα για το κτήριο, και αν πρέπει να το χαρακτηρίσει πρώτα, καταστραφήκαμε. Επίσης, έχει δικαίωμα η πολεοδομία (Σωκράτους) να ζητά τέτοια έγκριση από ΕΝΜΑ ΠΡΙΝ πρωτοκολλήσει το φάκελο; λένε ότι είναι βάσει μιας εγκυκλίου ενός διευθυντού... Έχετε να μας συστήσετε κάποιο ψυχίατρο παρεπιπτόντως; όχι για μας, για την υπηρεσία εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

κανε μια βολτα απο νεωτερων μνημειων (λυσιου και κλεψυδρας), μιλα με καποια απο τις κυριες να καταλαβεις τι παιζει και αναλογως δες. απο το poleodomia.gov.gr για προσθηκη κατ'επεκταση σε διατηρητεο δεν ζηταει για πληροτητα "εγκρισεις φορεων" αλλα γενικα δεν μας λεει και τιποτα αυτο, ο γνωστος υπαλληλος στην σωκρατους κανει ο,τι γουσταρει - εγω εχω πλακωθει μαζι του 5-6 φορες και μυαλο δεν βαζει.

 

εγω στη θεση σου θα μιλαγα πρωτα με ΕΝΜ χωρις να μπω σε πολλες λεπτομερειες (θα σε ρωτησουν οι κυριες αν ειναι χαρακτηρισμενο απο υππο ή απο υπεκα) και μετα αν ο ανευθυνουπευθυνος επιμενει ζητα του την εγκυκλιο. αν βρεις τα σκουρα στους ανωτερους τρεχοντας. ευγενικα οσο κι αν σε προκαλουν. εχεις μπλεξει με το πιο δυσκολο θεμα, στην πιο δυσκολη πολεοδομια.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, είναι κάποια παρηγοριά...

στην ΕΝΜΑ τους πήρε μια βδομάδα να χρεώσουν το φάκελο σε υπάλληλο. Το φυσιολογικό για ειδική ρύθμιση είναι να περάσει ΕΠΑΕ και να παραπεμφθεί για ειδική στο "υπεχωδε". Εδώ όμως έχουμε βγεί εκτός δρόμου περιμένοντας "έγκριση" από ΕΝΜΑ... κρατώντας το φάκελο στο γραφείο... δε μπορώ να καταλάβω καν για τί είδους έγκριση μιλάμε...

Θα κανονίσω συνάντηση να τους δώ στην ΕΝΜΑ, δυστυχώς αυτά συνέβησαν στην απουσία μου και προτιμώ να περιμένω να επιστρέψω για να δώ τι γίνεται...

πάντως ήδη πλακώθηκε συνεργάτης μου και έφτασε μέχρι τη διευθύντρια, χωρίς αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια δεν ξερω κι εγω τι σου ζητανε ακριβως, ειχα στο παρελθον υποθεση με ειδικη ρυθμιση και θυμαμαι οτι εκτος απο οταν χρειαστηκε να μας δωσουνε ΟΚ για κατεδαφιση των μη-διατηρητεων κτισματων, δεν ειχαμε αλλη επαφη με την ΕΝΜ - μπορει να κανω και λαθος, γιαυτο σου λεω πηγαινε και μιλα. στειλε μου με πμ ποια υπαλληλος το χρεωθηκε στην ΕΝΜ αν θες να σου πω τη γνωμη μου γιατι απο κυρια σε κυρια αλλαζει η αντιμετωπιση...

Link to comment
Share on other sites

Λείπω εκτός και θα τους επισκεφθώ όλους επιστρέφοντας απλά είναι εντελώς απρόσμενο το θέμα. Έχει το φάκελο μια Ρούσση. Πλήρη φάκελο. Ζητά απώτερο συμβόλαιο, ημερομηνία κατασκευής (κανείς δε ξέρει μονο το ΦΕΚ υπεχωδε αναφερει χονδρικα) και σφραγισμένες τις φωτογραφίες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.