Μετάβαση στο περιεχόμενο

Rstab και σεισμικά φορτία


αμαλία

Recommended Posts

Άλλο ένα από τα ξένα high-tech προγράμματα ανάλυσης και διαστασιολόγησης...Κυκλοφορεί και αυτό σε κάποια modules ανάλογα την χρήση που θέλεις να του κάνεις....

Το πρόγραμμα δεν το έχω δουλέψει αλλά από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα, βρήκα κάτι manuals που ενδεχομένως να σε βοηθήσουν....http://www.dlubal.com/Downloading-Manuals.aspx

Κοίταξε το RSTAB Introductory Example (αν και δε νομίζω να σε βοηθήσει το συγκεκριμένο, γιατί δε μιλάει κάπου για σεισμικά φορτία). Αυτό που ίσως σου χρειαστεί είναι το RSCOMBI, το οποίο μιλάει για συνδυασμούς φορτίσεων και με μια γρήγορη ματιά είδα κάπου να λέει για seismic loads...Χρησιμοποιεί και αυτό το πρόγραμμα (όπως πχ και ένα άλλο ξένο το SCIA), την λογική των load groups και combination of load groups και γενικώς πρέπει να τα έχει συμμαζεμένα όπως είδα σε καρτέλες (tabs) όπου τσεκάρεις ποιοί συνδυασμοί θέλεις να ενεργοποιηθούν....

Μόλις τώρα είδα, κοίτα και στην κατηγορία Dynamics από πάνω που έχει δυο στήλες, έχει δυο manuals, ίσως σε βοηθήσουν....

Link to comment
Share on other sites

Το rscombi είναι υποπρογραμματάκι που χρησιμοποιείται για τους συνδυασμούς φορτίσεων που θα κάνω εφόσον έχω ήδη ορίσει τα φορτία μου. Βρίσκομαι σ' αυτό το στάδιο και δεν ξέρω τι γινεται με το σεισμό. Σ΄ευχαριστώ παντως.

Τα manuals που μου ειπες τα εχω κοιταξει και δεν βρισκω κατι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • 10 years later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.