Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου & Εντός Ζώνης Α


Recommended Posts

Εχω το εξης:

Γήπεδο 500μ2,με πρόσωπο 20 μετρα σε ιδιωτική οδό,βάθος 25μ,εκτος σχεδίου και εντος Ζ.Ο.Ε.

 

α) Ζ.Ο.Ε. ειναι Ζωνη Οικιστικού Έλέγχου?

β)Εχω συμβολαιο του γηπέδου απο το το 1978,που σημαινει οτι το Π.Δ που το αφορά ειναι το δέυτερο κατα σειρά που φαίνεται και στο συνημενο αρχειο

ή το τρίτο, πουειναι προ 13.12.79?

γ)τι εννοει (Εντος ζωνης 500 μ)?

δ)ειναι μη αρτιο ,σωστα?

post-573-131887199896_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

α) Οπως το λες Γιαννη. Ορίστηκε με το Φ.Ε.Κ. του 83.

β) Πρέπει να ανατρέξεις στον χρόνο δημιουργίας του οικοπέδου, και όχι στο τελευταίο χρονολογικά συμβόλαιο. Αν δηλ. δημιουργήθηκε το ακίνητο το 1954 π.χ. και ο ιδιοκτήτης του το πούλησε σε κάποιον το 1990,εξεταζόμενη ημερομηνία είναι το 1954 όχι το 1990.(παράδειγμα)

γ) Εντός ζώνης 500 μ. περιμετρικά των ορίων του οικισμού, γεωτεμάχια εντός της ζώνης αυτής,δημιουργημένα προ του 1977 (βλέπε Φ.Ε.Κ. 1977 ) έχουν αρτιότητα 2000 τ.μ.

δ) Οπως και να έχει, εκτός σχεδίουμ 500 τ.μ. δεν συνιστούν άρτιο γεωτεμάχιο όπως και να έχει!

Ελπίζω να βοήθησα! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις φιλε Δημητρη.Για πες μου ομως που το χεις καταλαβει,αν ειχα π.χ. γηπεδο 1500 μ2 επι κυριου κοινοτικου δρομου και προ 12.9.64(δευτερη στηλη στο συνημμενο),τοτε ποσο θα μπορουσα να οικοδομησω?

Σε ρωταω το συγκεκριμενο διοτι πιο κατω αναγραφεται η εκμεταλλευση απο 2000μ2 και ανω.Αν ομως λογω ειδικης περιπτωσης εχω αρτιο γηπεδο με 1500 μ2,τοτε τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Στη Δηλωση Ν.651/77 για το συγκεκριμενο γηπεδο, θα γραψω οτι ειναι μη αρτιο και μη οικοδομησιμο?Η μη οικοδομησιμοτητα του προκυπτει απ το γεγονος οτι ειναι εκτος σχεδιου?

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια,υπαρχει περιπτωση ενα γηπεδο, να μην ειναι αρτιο αλλα να ειναι οικοδομησιμο?Μαλλον πρεπει να συντρεχουν ειδικοι οροι η απλα δε γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.