Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Σκάψιμο περιμετρικά της θεμελίωσης για μόνωση υπογείου εξωτερικά


dvlfw

Recommended Posts

Και δε θα γίνει περιμετρικά σε όλο το σπίτι παρά μόνο σε ένα σημειο μήκους 5 μέτρα όλο κ όλο (απο κεί που μπαίνουν τα νερά)

 

Από εκεί μπαινούν τα νερά τώρα. Σου εξήγησα πως " φέρεται" τον νερό. Αν μονώσεις μόνο εκεί (και φυσικά εαν πιάσει η μόνωση) μην εκπλαγείς εαν δείς υγρασία απο τους κάθετα διπλανούς τοίχους...

 

Και από ότι βλέπω το ζήτημα σου δεν είναι καινούργιο...

Κλίση εδάφους για τα νερά σε γειτονικό κτήριο

Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο

 

Και από ότι καταλαβαίνω, απλώς δεν θέλεις να "πληρώσεις" έναν μηχανικό για να πάρεις μια επιστημονική συμβουλή, παρά προτιμάς να ψαρέψεις μια "e-συμβουλη" από ένα forum μηχανικών...

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνεις λαθος. Οπως ειπα και παραπάνω και όπως είχα γράψει και στα παλιά post έχω μηχανικό και έχω συζητήσει τα πάντα αλλά θέλω να ακούω διαφορετικές απόψεις απο αρκετά άτομα.Εχω πληρώσει μηχανικό λοιπόν.Και αν σας πειράζει τόσο πολύ που κάποιος μπαίνει σε αυτο το φόρουμ και ρωτάει, που αν δε κάνω λάθος έχει και ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ τότε μην απαντάτε ή στην καλύτερη περίπτωση ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ!!!!! Φόρουμ που κάποιος γίνεται μέλος για να συμβουλευεται και καποιοι τον κράζουν τότε αυτό ΔΕΝ είναι φόρουμ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ενέσιμες στεγανώσεις που γίνονται εσωτερικά με οπές και στεγνώνουν απο έξω. Κάνουμε και ενα γεωραντάρ για να δούμε τις πληρώσεις και το θέμα τελειώνει σε 2 μέρες. Το κόστος είναι 50-60Ε το τμ.

Link to comment
Share on other sites

Kαταλαβαίνεις λαθος. Οπως ειπα και παραπάνω και όπως είχα γράψει και στα παλιά post έχω μηχανικό και έχω συζητήσει τα πάντα αλλά θέλω να ακούω διαφορετικές απόψεις απο αρκετά άτομα.Εχω πληρώσει μηχανικό λοιπόν.Και αν σας πειράζει τόσο πολύ που κάποιος μπαίνει σε αυτο το φόρουμ και ρωτάει, που αν δε κάνω λάθος έχει και ΘΕΜΑΤΑ ΙΔΙΩΤΩΝ τότε μην απαντάτε ή στην καλύτερη περίπτωση ΚΛΕΙΣΤΕ ΤΟ!!!!! Φόρουμ που κάποιος γίνεται μέλος για να συμβουλευεται και καποιοι τον κράζουν τότε αυτό ΔΕΝ είναι φόρουμ!

 

Φίλε dvlfw, δεν θέλω να καυγαδίσω μαζί σου αλλά από την ροή των θεμάτων που ανοίγεις:

 

1. Κλίση εδάφους για τα νερά σε γειτονικό κτήριο

2. Πρόβλημα σε υπόγειο και άρνηση γειτόνων για εργασίες στο όριο

3. Κατασκευαστικό ερώτημα: Σκάψιμο περιμετρικά της θεμελίωσης για μόνωση υπογείου εξωτερικά

 

καταλαβαίνω ότι είτε δεν εμπιστεύεσαι τον μηχανικό σου και κάνεις του κεφαλιού σου, είτε τον εμπιστεύεσαι αλλά δεν μπορεί να κάνει σωστά τη δουλειά του... (είναι και αυτό ένα ενδεχόμενο).

 

Η ροή των θεμάτων σου μου λέει ότι μπαίνεις όλο και σε μεγαλύτερους μπελάδες από λάθος χειρισμούς. Να υποθέσω ότι το επόμενο θέμα σου θα είναι: "Βοήθεια, το σπίτι του γείτονα βρέθηκε δίπλα στο δικό μου" ?

 

Το forum είναι ανοιχτό σε όλους, σε εμένα που είμαι και σε εσένα που δεν είσαι μηχανικός. Πολλοί μη-μηχανικοί έχουν βρει λύσεις σε προβλήματα τους από το παρών forum. Αλλά είναι αφελές να νομίζεις ότι θα βρεις απαντήσεις στα προβλήματα σου από εδώ... Ο Ροδοπουλος που είναι καθηγητής πανεπιστημίου (!) σου έδωσε μια συμβουλή, αλλά αν την εφαρμόσεις και το πρόβλημα της υγρασίας παραμείνει τι θα κάνεις? Θα του ζητήσεις ευθύνες? Σε ποιόν? Σε ένα εικονικό μηχανικό που σου έδωσε μια συμβουλή από ένα forum? Αστεία πράγματα.

 

Αφού έχεις μηχανικό ζητά τη δική του συμβουλή και εάν αυτό δεν λύσει το πρόβλημα σου, ζήτα του ευθύνη (νομική, επαγγελματική, κλπ). Αλλιώς βρες άλλον μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Ο Topap έχει απόλυτο δίκιο. Την ευθύνη την έχει ο μηχανικός σου και εσυ αφου ελέγχεις με τα χρηματά σου τις επιλογές του. Ο ρόλος του φορουμ είναι εγκυκλοπεδικός και δεν λύνει λύσεις απλά προτείνει πιθανές λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα εμπιστοσύνης απλά ξαναλέω οτι πάντα θέλω και δεύτερες και τρίτες και τέταρτες και αν γίνεται και άπειρες γνώμες απο άλλους.... Ο μηχανικός μου ειπε οτι ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός και απο κεί και πέρα ψάχνω κ άλλες απόψεις.Δεν είναι κακό νομίζω....

Και φυσικά κανείς δε ζητάει ευθύνες απο κάποιον που λέει την γνώμη του μέσω ίντερνετ.Μη μπερδευεστε....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα

 

κάθε πρόταση έχει τρεις παραμέτρους, α) περιορισμοί, β) κόστος, γ) ανθεκτικότητα. Το α) ρωτάει μπορώ να το κάνω και πώς? το β) πόσο θα κοστίσει? και το γ) πόσο θα κρατήσει? Συνήθως το β)/γ) μας δίνει την επένδυση προς τα χρόνια. υπάρχει βέβαια και μια άλλη παράμετρος που ονομάζεται ρίσκο αστοχίας ας πούμε δ). Αρα {β)Χδ)}/γ). Ολα αυτά τα ξέρει ή πρέπει να τα ξέρει ο μηχανικός σου. Τώρα όσο πιο σύνθετο το πρόβλημα τόσο λιγότερες οι λύσεις δηλαδή το α). Υπάρχουν λύσεις ειδικών έργων που για ένα ιδιωτικό ακούγονται ακριβές αλλά για ενα μεγάλο τεχνικό λογικές. Με λίγα λόγια ο μηχανικός έχει μπροστά του μια τεράστια γκάμα λύσεων. Η δουλεία του είναι μέσω της γνώσης/εμπειρίας να επιλέξει. Πρόσεξε δεν λέμε οτι δεν μπορεί να κάνει λάθος. Σαφώς και μπορεί και γίνεται, αλλά σίγουρα θα κάνει λιγότερα απο ενα μη μηχανικό.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.